banner30

banner29

İşte Türkiye'nin "İHA" ordusu

Savunma Sanayi Başkanlığı (SSB), Türkiye'nin yerli Sürü İHA sistemine ait görüntüleri Twitter hesabından paylaştı.

Gündem 01.03.2020, 15:43 01.03.2020, 15:58

Savunma Sanayii Başkanlığı'nın (SSB) Twitter hesabından yapılan paylaşımda, "İHA'ların GPS olmayan ortamda da görev yapabildiği KERKES Projesi Küresel Konumlama Sistemi Bağımsız Otonom Seyrüsefer Sistemi Gökyüzündeki ordumuz! SÜRÜ #İHA Her şey vatan için!" ifadelerine yer verildi.

Yolunu kendileri bulacak

Türk savunma sanayisi bünyesinde geliştirilen sürü insansız hava araçları (İHA) KERKES projesi ile birlikte GPS'e ihtiyaç duymadan görev yapabilecek.

Dünyada sayılı ülkenin sahip olduğu bu teknoloji sayesinde haberleşmenin olmadığı durumda sensörlerden alınan veri ve görüntüler işlenerek konum kestirimi yapılacak. Yapay zeka ve derin öğrenme teknikleriyle tespit edilen hedefler vurulacak.

Sistem sayesinde, yüklenen haritayla göreve başlayan İHA, araziden elde ettiği verilerle haritayı karşılaştırarak GPS'ye gerek duymadan görevini başarıyla yerine getiriyor.

Sürü İHA konsepti halen 20'den fazla İHA ile sürdürülüyor. Sürüde yer alan İHA'ların her biri farklı görevleri yerine getirebiliyor. KERKES Projesi, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığının geçen yıl çağrıya çıktığı Robotik Teknolojilerinin Geliştirilmesi Geniş Alan Çağrıları (SAGA) sonucunda kurgulandı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?