İYİ Partili Seymen: Çerkezler asimile ediliyor, ikinci sınıf vatandaş...

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Hasan Seymen, Cumhuriyet'in kuruluşundan bu yana Çerkezlerin asimile edildiğini iddia etti.

İYİ Partili Seymen: Çerkezler asimile ediliyor, ikinci sınıf vatandaş...

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Hasan Seymen'in sosyal medyada paylaştığı video tepki çekti.

ÇERKEZLER ASİMİLE EDİLİYOR

Videoda, Çerkezlerin birinci sınıf vatandaş kategorisinde görülmediğini ve bunun için yeni anayasa ile ilgili görüş bildirdiklerini belirten Seymen, "TBMM'nin yeni anayasa için derneklerden görüş istemesi sonucunda kafkas dernekleri federasyonu olarak biz de Çerkesler adına özellikle Cumhuriyet'in kuruluşundan itibaren gördüğümüz asimilasyon politikalarının sonuçlarını yaşayan insanlar olarak, birinci sınıf vatandaş gibi yaşayabilmek, herkesin eşit hak ve özgürlüklere sahip olması, temel hak ve özgürlüklerini herkesin eşit şekilde kullanması adına isteklerimizi Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne bildirdik" ifadelerini kullandı.

ÇERKEZLER BİLE TEPKİLİ

Seymen'in bu açıklamaları karşısında adeta şaşkına dönen takipçileri, kullanılan dilin HDP ile aynı olduğunu belirterek tepkilerini dile getirdi. Çerkeslerin ikinci sınıf vatandaş muamelesi gördüğünü iddia eden Seymen'e her kesimden hatta Çerkezlerden bile tepki gecikmedi.

Güncelleme Tarihi: 13 Ağustos 2019, 13:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5