banner29

İzmir'in utanç meydanı: Orgeneral Çevik Bir Meydanı

CHP’li İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Kenan Evren’in ismini kentteki cadde ve sokaklardan silme kararı ‘şov’ olarak tanımlanırken, İzmir Buca’daki darbeci Çevik Bir’in ismi itirazlara rağmen hâlâ değiştirilmedi.

Gündem 15.02.2020, 13:26
İzmir'in utanç meydanı: Orgeneral Çevik Bir Meydanı

Darbe ve darbecilerin gözde partisi CHP’nin 12 Eylül cuntacısı Kenan Evren’in isminin İzmir’deki cadde ve sokaklardan kaldırılması kararı şov olarak nitelendirilirken, İzmir’in en büyük ilçesi olan Buca’nın ana meydanında 28 Şubat darbecisi Çevik Bir’in ismi tüm itirazlara rağmen kaldırılmıyor.

CHP’nin aklına yeni geldi

AK Parti’nin hazırladığı ve 12 Eylül 2010’da referandumla kabul edilen anayasa değişikliği ile yargılanmasının önü açılan 12 Eylül darbesinin mimarı Kenan Evren, yargılanmış, mahkum edilmiş ve tüm rütbeleri sökülmüştü. Darbe ve darbecilerle hesaplaşma döneminin en büyük adımı olan bu tarihi kararın ardından 28 Şubat darbecileri de tek sanık sandalyesine oturtuldu. 15 Temmuz’da bizzat darbe ve darbecilerle yüzleşen AK Parti ve Recep Tayyip Erdoğan iktidarı, bir kez daha cuntacıların belini kırdı. Hemen hemen tüm darbelerin arkasında olan, darbecilerin yargılanacağı 12 Eylül referandumuna “hayır” oyu veren CHP ise yıllar sonra Kenan Evren konusunda yerel ölçekte bir adım atma kararı aldı.

Evren şov, ‘Bir’ sevda!

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi, 12 Eylül 1980 darbesini gerçekleştiren Kenan Evren’in isminin sokak ve caddelerden kaldırılmasını AK Parti’nin de desteğiyle oy birliğiyle kabul etti. Aynı İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir’in en büyük ilçesi olan Buca’nın ana meydanında 28 Şubat’ın iki numarası Çevik Bir’in ismini kaldırmamakta direniyor. 28 Şubat’ın kudretli paşaları arasında yer alan, “28 Şubat’ı İsrail için yaptık” itirafıyla bilinen ve yargılandığı mahkemede müebbet hapis cezasına çarptırılan Org. Çevik Bir’in ismi, Buca’nın en büyük meydanında yer almaya devam ediyor.

Halisdemir’e veto

Darbeci Çevik Bir’in isminin meydandan kaldırılması için STK’ların 2016 yılında “Ömer Halisdemir” ve “15 Temmuz” isim önerileri İzmir BŞB tarafından reddedildi. Adaleti Savunanlar Derneği (ASDER) 2 Ağustos 2016’da meydanın isminin “15 Temmuz Demokrasi Meydanı” olması yönünde talepte bulundu. 30 Ekim 2016 tarihinde de Abdülhamit Sağcan isimli vatandaş, Çevik Bir darbecisinin ismi kazınarak meydanın “Ömer Halisdemir Meydanı” yapılması için belediyeye başvuruda bulundu. İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi, 13 Ocak 2017 tarih, 97509404.301.05.82 no’lu kararında “Çevik Bir Meydanı”nın isim değişikliği taleplerini reddetti.

CHP’li belediyenin Ömer Halisdemir’e ‘hayır’ dediği kararında, “Asıl olan meydanlara, caddelere bidayette usulüne uyularak verilmiş isimlerin korunmasıdır. Bir cadde veya meydana geçmişte adı verilen kişinin ülkenin birliği, bölünmez bütünlüğüne yönelik bir suç işlemiş olması ve bir konuda hüküm giymiş olması istisna olmak üzere oy çokluğu ile uygun bulunmamıştır” gerekçesinin arkasına saklanıldı.

Her yerden silinmeli

2016’da Çevik Bir’in hüküm giymemesini gerekçe olarak kullanan İzmir Belediyesi, cuntacı Bir’in 13 Nisan 2018’de Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararıyla müebbet hapis cezasına çarptırılması üzerine de harekete geçmedi. 28 Şubat darbecisi Bir için direnen, “Ömer Halisdemir” ve “15 Temmuz” isim önerilerini reddeden İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Kenan Evren ile ilgili kararı samimiyetsiz karşılandı.

Konuya ilişkin Akit’e konuşan ASDER İzmir Şube Başkanı Ahmet Durgun, “Çevik Bir’in değil meydanlarda, vatanımızın en ücra köşesinde dahi isminin geçmemesi gerekiyor. ASDER olarak buna kesinlikle karşıyız” ifadelerini kullanmıştı.

Faruk Arslan-Yeni Akit

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?