banner29

Kabe’nin güvenliği İsrailli bir şirket tarafından mı sağlanıyor?

Sosyal medyada paylaşılan ve Kabe’nin güvenliğinin İsrailli bir şirket tarafından sağlandığı iddiası zaman zaman gündeme getiriliyor! Müslümanların ilk kıblesi Kabe'nin güvenliğini kim sağlıyor? Hangi şirket ve kurum bu konuda yetkili? İşte detaylar...

Gündem 22.05.2020, 02:16 22.05.2020, 02:52
Kabe’nin güvenliği İsrailli bir şirket tarafından mı sağlanıyor?

Sosyal medyada paylaşılan Kabe’nin güvenliğinin İsrailli bir şirket tarafından sağlandığı iddiası kafaları karıştırmaya devam ediyor. Tayid.org da yer alan açıklamaya göre, ''Kabe’nin güvenliğinin İsrailli bir şirket tarafından sağlandığı iddiası doğru değil'' deniyor. İlgili sitede yer alan bilgiye göre, ''Kabe'nin güvenliğinden sorumlu olduğu İddiada değinilen G4S isimli güvenlik şirketi Danimarka’da kurulmuş ve şirketin merkezi Birleşik Krallık’ta bulunuyor. G4S, Kabe’nin güvenliğiyle ilgili bazı teknolojik desteklerde bulunmuş. Fakat Kabe’nin güvenliği G4S isimli şirket tarafından değil, Suudi Arabistan Hac, Umre ve Olağanüstü Güvenlik Gücü Komitesi tarafından sağlanıyor.''

G4S isimli şirket Birleşik Krallık merkezli!

Teyid.org'da yer alan araştırmaya göre; G4S isimli şirketin internet sitesinde yer alan bilgiye göre şirket, 1901 yılında Danimarka’da faaliyet göstermeye başlamış olan Birleşik Krallık merkezli bir güvenlik şirketi. G4S’nin İsrail’de de bir şubesi bulunuyor fakat bu, şirketin İsrail kökenli olduğunu göstermiyor. Birleşik Krallık’a ait şirket verilerini gösteren Companies House isimli internet sitesinde G4S şirketi aratıldığında şirketin, Birleşik Krallık kökenli olduğu bilgisine  ulaşılıyor. Ayrıca yine G4S’nin internet sitesinden ulaşılabilen şirketin , İsrailli herhangi bir kişi bulunmuyor. Şirketin yönetim kurulunda bulunan 11 kişi arasında İngiltere, Almanya ve Çin gibi ülkelerden yöneticiler mevcut.

Teyid.org'un konuyla alakalı G4S yetkilileri ile yaptığı e-posta görüşmesinde, G4S şirketinin İsrail kökenli olmadığı; şirketin Birleşik Krallık’ta kayıtlı ve merkezi Birleşik Krallık’ta yer alan bir şirket olup, Kopenhag ve Londra Menkul Kıymetler Borsası’na kayıtlı işlem gördüğü bilgisi açıklanıyor.

Kabe’nin güvenliği G4S isimli şirket tarafından sağlanmıyor

Kabe’nin güvenliği, iddia edildiği gibi Birleşik Krallık merkezli G4S tarafından sağlanmıyor. yer alan bilgilere göre, Kabe’nin güvenliğinden sorumlu olan kurum Suudi Arabistan Hac, Umre ve Olağanüstü Güvenlik Güçleri. Kabe’nin güvenliğinin Suudi Arabistan Hac, Umre ve Olağanüstü Güvenlik Güçleri tarafından sağlandığına dair diğer bir bulgu Aawsat isimli haber sitesinde mevcut. Sitede yer alan  Kabe’yi ziyaret edecek olan Müslüman misafirler için Kabe Güvenlik Güçlerinin hazır olduğuna dair ifadeler bulunuyor. Kurumun Genel Sekreteri Said Al Qarni, Kabe ziyaretçilerinin güvenliğinin sağlanması için hava sahasında kamera sistemi oluşturmayı planladıklarını açıklamış.

G4S Kabe’ye teknolojik destekte bulunmuş

The Guardian’ın internet sitesinde bulunan  göre, Suudi Arabistan hükümeti G4S şirketi ile Kabe’nin güvenliği konusunda iş birliği yapmış; fakat bu iş birliği G4S’nin Kabe’nin güvenliğinden tamamen sorumlu olduğunu göstermiyor. G4S’nin internet sitesinde konuyla alakalı bir açıklaması bulunmuyor fakat The Guardian’da yer alan haberin devamında G4S’den bir sözcünün konuyla alakalı yapmış olduğu açıklama mevcut. Bu açıklamada, “şirketimiz hacı misafirlerin güvenliğini doğrudan sağlamıyor, fakat hac döneminde Suudi müşterilerimiz için ek olarak bazı teknolojik güvenlik destekleri sağlanıyor.” ifadeleri yer alıyor. 

G4S ile yapılan iş birliği Suudi Arabistan basınında da yer edinmiş. Alwaght isimli internet sitesinde yer alan G4S şirketinin 2010 yılından beri hac dönemi için Suudi Arabistan hükümeti ile güvenlik monitörleri ve elektronik bileklikler gibi teknolojik destek içeren iş birliği yaptığı bilgisi mevcut.

Haber sitelerinde yer alan bilgiye göre sağlanan teknolojik güvenlik desteklerinden bir tanesi hacı misafirlerin kaybolmaları ya da kimliklerini kaybetmeleri durumunda kullanabilmeleri için tasarlanmış olan elektronik bileklikler. 

AFP Haber Ajansı’nın yayınladığı videoda elektronik bilekliklerin kullanıldığı görülebilir:

Sonuç olarak, Kabe’nin güvenliğinin İsrailli bir şirket tarafından sağlandığı iddiası doğru değil. İddiada değinilen G4S isimli şirket İsrail kökenli olmadığı gibi, bahsi geçen bu şirket Kabe’nin güvenliğinden de sorumlu değil. G4S şirketi, Suudi Arabistan’a hac dönemi için bir takım teknolojik desteklerde bulunmuş fakat aslında Kabe’nin güvenliğini Hac, Umre ve Olağanüstü Güvenlik Güçleri sağlıyor.

Ancak tüm bu araştırma ve açıklamalara rağmen kafalar karışık! Muhammed Bin Selman yönetiminde güvenlik ve strateji algısı tamamen değişen Suud'un, hem kendi güvenliklerini ve hem de şehirlerinin güvenliklerini Küresel Çete merkezli yapılara emanet ettiği sır değil. Amerikan üslerinin yer aldığı Suud topraklarında, kralı koruyan ekiplerin Amerikan askerleri tarafından eğitildiği de sır değil. Resmi açıklamalara rağmen habervakti olarak bu açıklamalalara bir ''MİM'' koymayı ihmal etmiyoruz.

HABERVAKTİ/ÖZEL HABER

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?