banner29

Kabul edilirse Türkiye'nin 82'inci ili olacak!

CHP, Kocaeli'nin Gebze ilçesinin il yapılması için kanun teklifi hazırladı. Meclis'e sunulan teklif kabul edilirse Gebze Türkiye'nin 82'nci ili olacak.

Gündem 27.06.2020, 18:05
Kabul edilirse Türkiye'nin 82'inci ili olacak!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kocaeli Milletvekilleri Tahsin Tarhan ve Haydar Akar, Kocaeli'nin Gebze ilçesinin il yapılması için kanun teklifi hazırladı. TBMM'ye sunulan teklif kabul edilirse Gebze Türkiye'nin 82'nci ili olacak.

Sözcü'de yer alan habere göre; teklif ile Gebze adında yeni bir il ve Mollafeneri ile Hereke adıyla da 2 yeni ilçe kurulması istendi. Gebze il yapılırsa, iki ilçesiyle birlikte 750 bin kişilik nüfusa sahip olacak. Göç alan bir ilçe olan Gebze’nin nüfusu her yıl 20 bin kişi artıyor.

Kanun teklifinin gerekçesinde şu ifadelere yer verildi:

* Gebze gelişen ekonomisi, artan nüfusu, artan kamu hizmeti ihtiyaçları bakımından il olabilecek potansiyele sahip bir ilçedir.

* 60 yılında ilçe nüfusu 30 bin 412 iken, sanayileşmeye paralel olarak yaklaşık 18 kat artmış ve 2007 yılında 521 bin 291’e ulaşmıştır.

* 2019 yılı sonu itibarıyla ise Gebze’de toplam 382 bin 116 vatandaşımız ikamet etmektedir. Gebze il olması durumunda ilçeleriyle birlikte yaklaşık 750 bin civarında nüfusa sahip olacaktır” denildi.

Yorumlar (1)
Şamil Öztürk 9 ay önce
Pendik'in nüfusu 970 bin.
Nüfusa bakılacaksa İstanbul'un her ilçesi il olabilir.
Günün Anketi Tümü
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?