banner30

banner29

Kağıthane'de dev kentsel dönüşüm projesi! Bu sene içinde başlanacak...

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Kağıthane'de istinat duvarının çökmesinin ardından saha incelemesi yaptıklarını belirterek, "42 bin metrekarelik alanda 176 binanın bulunduğu bölgeyi kentsel dönüşüm projesi olarak belirledik." dedi

Gündem 26.05.2019, 23:49
Kağıthane'de dev kentsel dönüşüm projesi! Bu sene içinde başlanacak...

Bakan Kurum, nisan ayında Kağıthane'de çöken bina sonrasıbaşlatılan  kentsel dönüşüm çalışmaları nedeniyle evleri tahliye edilen Yahya Kemal Mahallesi sakinleri ile iftarda bir araya geldi.

Kurum, 22 Nisan'da yıkılan istinat duvarı sonrası çöken binaya  değinerek, olayın hemen ardından saha çalışmaları başlattıklarını ifade etti.  Kurum, "O istinat duvarının çökmesinden sonra saha incelemesi yaptık ve 42 bin  metrekarelik alanda 176 binanın bulunduğu bölgeyi kentsel dönüşüm projesi olarak  belirledik. Bu alanda yapılan çalışmalar neticesinde 98 riskli yapı tespitini  tamamladık. Bugüne kadar da 19 binanın yıkımını gerçekleştirdik." diye konuştu.

İstanbul'daki en önemli problemlerden birinin riskli binalar olduğuna  dikkati çeken Kurum, "Bugüne kadar depremlerde riskli binalardan dolayı çok  acılar çektik. Binalarımız yıkıldı, canlarımız gitti, ocaklarımıza ateş düştü.  Biz istiyoruz ki artık Türkiye'nin hiçbir yerinde bu ocaklara ateş düşmesin. Her  yıl 300 bin konut yapmak suretiyle şehirlerimizdeki acil riskli dönüştürülmesi  gereken alanları da hızlı bir şekilde dönüştürmek istiyoruz." ifadelerini  kullandı.

Bakan Kurum, 5 yıllık eylem planlarını bu hafta açıklayacaklarını  hatırlatarak, bu eylem planlarında bazı önceliklerin olduğunu, o bölgede de  önceliğin Yahya Kemal Mahallesi’nin kentsel dönüşüm planı olduğunu ifade etti.

"İnşayı bu sene başlatacağız"

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, bu sene içerisinde inşa  sürecini başlatacaklarını bildirerek, "Gerçekten sizi hak ettiğiniz bir şekilde  en güzel yuvalarınıza yerleştirmek istiyoruz. Hiçbir kardeşimiz mağdur olmadan  dönüşüm sürecini tamamlamak istiyoruz." dedi.

Tespiti tamamlanan binalarda tahliye sürecinin devam ettiğini belirten  Kurum, kira yardımı yaptıklarını hatırlattı. Tahliye süreciyle birlikte  yardımları aksatmayacaklarını aktaran Kurum, kentsel dönüşümle birlikte binaların  zemin artı 4 kat ya da zemin artı 5 katı geçmeyecek şekilde inşa edileceğini söyledi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?