banner30

banner29

Kapılar açıldı Avrupa yola geldi! "Daha fazla para vereceğiz..."

İdlib'de düzenlenen alçak saldırı sonrası Türkiye'nin Avrupa'ya gitmek isteyen mültecilere kapılarını açması Batı ülkelerinde büyük paniğe yol açtı. Avrupa Birliği konuya ilişkin "Türkiye'ye daha fazla para vermek için görüşüyoruz ama mültecilerin baskı unsuru olarak kullanılması kabul edilemez" açıklamasını yaptı.

Gündem 06.03.2020, 12:35
Kapılar açıldı Avrupa yola geldi! "Daha fazla para vereceğiz..."

İdlib'de Esed rejiminin düzenlediği saldırılar sonucunda 34 askerimiz şehit düştü. Kara haberin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında Beştepe'de bir güvenlik komisyonu toplantısı gerçekleştirildi ve sınır kapılarının açılması kararı alındı. Türkiye, Avrupa'ya gitmek isteyen mültecilere engel olmama kararı alınca 130 binden fazla göçmen, Edirne üzerinden Yunanistan'a geçiş yaptı.

Türkiye'nin göçmen politikası Avrupa Birliği'ni (AB) de tedirgin etti. AB tarafından yapılan son açıklamada, "AB, Türkiye'ye daha fazla para vermek için görüşüyor ama mültecilerin baskı unsuru olarak kullanılması kabul edilemez" ifadelerine yer verildi.

140 bin göçmen Yunanistan'a geçti

Öte yandan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, dün yaptığı açıklamada Edirne üzerinden Yunanistan'a geçen göçmen sayısının 140 bine yaklaştığını ifade etti.

NATO'dan AB'ye çağrı

NATO da daha önce yaptığı açıklamada AB'ye seslenmiş ve Türkiye ile işbirliği yapması yönünde çağrıda bulunmuştu. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, "Gerçeklerle yüzleşmeliyiz. Sığınmacılara yardım etmek istiyorsanız Türkiye ile işbirliği yapmak zorundasınız" ifadelerini kullanmıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?