banner29

Karabağ'da bayrak değişti! Tüm dünyaya servis edildi...

Azerbaycan-Ermenistan cephe hattında çatışmalar onuncu gününü tamamladı. Bölgeden son gelen haber savaşın seyrinin değiştiğine dair bilgileri doğrular nitelikte...

Gündem 07.10.2020, 11:04
Karabağ'da bayrak değişti! Tüm dünyaya servis edildi...

Onuncu günü tamamlanan Dağlık Karabağ savaşında gece boyu patlama sesleri kesilmedi, Azerbaycan ordusu karşılıklı top atışlarının yapıldığını bildiriyor.

Ermenistan Savunma Bakanlığı sözcüsü Şuşan Stepanyan, bu sabah peş peşe paylaştığı Twitter mesajlarında Cebrail çevresinde Azerbaycan birliklerinin roket atışlarıyla geri püskürtüldüğünü savundu.

Stepanyan, sabah 06.30 sularındaki bir başka roket saldırısında ise Azerbaycan'a ait üç tugayın hedef alındığını ve Azerilerin cephede ekipman kaybettiğini ileri sürdü.

Azerbaycan tarafı anında Şuşan Stepanyan'a yanıt verdi. Azerbaycan Savunma Bakanlığı sözcüsü Vagıf Dergahlı, "Şuşan Stepyanyan'ın savaştan haberi yok" dedi.

Azerbaycan ordusunun Cebrayil yönünde tam bir üstünlüğe sahip olduğunu belirten Savunma Bakanlığı, Erivan yönetiminin dezenformasyon yaydığını belirtiyor.

Azerbaycan ordusu, işgal altındaki topraklarını kurtarmak için başlattığı operasyonda Cebrail ilinin 3 köyünde ve bazı stratejik tepelerde kontrolü sağladı.

Cephe hattında gece boyunca çatışmalar sürerken, karşılıklı topçu atışlarının yapıldığı bildiriliyor. Ermenistan ordusuna ait bir gözlem noktası imha edildi, çok sayıda asker öldürüldü.

Azerbaycan ordusu dakikalar sonra işgalden kurtarılan Şükürbeyli köyünün fotoğraf ve videolarını resmi Twitter hesabından paylaştı. Şükürbeyli tabelasının yanına Azerbaycan bayrağı asıldığı görüldü.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı ayrıca Ermenistan tarafından sivillerin yaşadığı şehirlere atılan füzelerin konumunu gösteren bir harita paylaştı.

Ermenistan ordusu ayrıca, Salı günü akşam saatlerinde Bakü-Tiflis-Ceyhan petrol boru hattının geçtiği Yevlah bölgesine misket içerikli roket attı. İşgal altındaki Dağlık Karabağ'ın siyasi lideri Arayik Harutyunyan, uluslararası topluma imdat çığlığı gönderdi, Türkiye ve Azerbaycan'a yönelik mide bulandırıcı suçlamalar yöneltti.

Cephedeki mağlubiyetin ardından dünyadan 'uluslararası terörizm koalisyonu' kurulmasını isteyen Harutyunyan, Ermenistan ve Dağlık Karabağ'ın uluslararası terörizmle savaşta en cephede olduğunu ileri sürdü. Ermenistan tarafı, Azerbaycan'ın dün Dağlık Karabağ'daki PKK'lı teröristlerin telsiz kayıtlarını yayınlamasına henüz bir yanıt verebilmiş değil.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki çatışmaların bölgesel bir savaşa dönüşme riski olduğu uyarısını yaptı. Dağlık Karabağ'daki çatışmalar 27 Eylül Pazar günü sabah saatlerinde Ermenistan'ın ateşkes ihlaliyle başladı. Ermenistan, bölgeyi yarım asırı aşkın bir süredir işgal altında tutuyor.

Güney Kafkasya’da 4 bin 400 kilometrekarelik bir alanı kapsayan Dağlık Karabağ (Yukarı Karabağ), Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki en büyük sorun olarak yıllardır çözüm bekliyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?