banner30

banner29

"Katil ve tecavüzcülerin ebeveynleri de yargılanmalı!"

Psikolog yazar Hüseyin Kaçın habervakti.com'da kaleme aldığı yazısında giderek artan cinayet ve taciz tecavüz vakalarının çözümüne yönelik dikkat çeken bir öneride bulundu.

Gündem 13.08.2020, 16:48
"Katil ve tecavüzcülerin ebeveynleri de yargılanmalı!"

eşcinsellere yönelik uyguladığı psikoloji terapileriyle adından sıkça söz ettiren Psikolog yazar Hüseyin Kaçın yeni yazısında toplumun en büyük yaralarından biri olan ve giderek artan cinayet, taciz ve tecavüz vakalarının azaltılması ve çözümüne yönelik dikkat uyandıran bir öneri sundu.

Bu suçları işleyen kişilerin ebeveynlerinin de yargılanması gerektiğini ifade eden Kaçın fikirlerini "Katillerin ve tecavüzcülerin anne babaları hesap vermedikçe toplumsal yaralarımızı iyileştiremeyiz" başlığıyla yayınladığı makalesinde okuyucuya aktardı.

İŞTE O YAZI:

Katillerin ve tecavüzcülerin anne babaları hesap vermedikçe toplumsal yaralarımızı iyileştiremeyiz

Anne babalarımızın hayat hikayelerinde çocukluk travmaları varsa bizi sağlıklı ve bilinçli bireyler olarak yetiştirmeleri psikolojik açıdan mümkün değildir. Travma yaşamış kişiler geçmişin acılarını anne baba olduklarında ruhsal olarak çocuklarına aktarmaktadırlar. Çocuklarına sebebi her ne olursa olsun öfke duyan anne babalar,  bilinçlerinin etkisinden çıkıp bilinçlerinin ister dışına, isterse altına girerek ya da saklanarak öfkeleriyle oturup zararlarıyla kalkmaktadırlar. Öfke anne babadan zarar ise her zaman çocuktan çıkmaktadır. 

Öfkeli anne babalar çocuk yetiştirme tarzlarında şefkat tokatlarını, dizini dövmemek için kızını dövmelerini, erkek çocuklarını adam etmek için eşek sudan gelinceye kadar dövmelerini  ahlak ya da din adı altında maskeleyerek uygulamaktadırlar. Çocuklarını döverek, söverek sözde  eğiten anne babalar çocuklarını sevmek yerine " söz dinlettirmek " adı altında onlardan aslında ilgi, sevgi, anlayış dilenmektedirler. Hiçbir çocuk, psikolojik açıdan öfkeli ebeveynini suçlama yetisine sahip olmadığı için doğal, biyolojik ihtiyaçlarımızı yok saymaya, bastırmaya ve onlara karşı savaşmaya zorlanarak ve bunun sonucunda da bedelini ruhsal ve bedensel hastalıklarla ödüyor. 

Öğrenme bozuklukları, Okuma bozukluğu, Dikkat eksikliği ve hiperaktivite, Dürtü kontrol bozukluğu, Davranış bozuklukları, Okul korkusu ya da fobisi, Tik bozuklukları, Kekemelik, Öfke nöbetleri ve Şiddet eğilimleri... Çocuklar bunlardan biriyle yaftalanarak ömür boyu anne babaları tarafından linç edilerek  psikiyatristlerin ya da psikologların kapılarını aşındırarak ilaçlara boğulmaktadırlar. Anne babalarının duygusal ya da fiziksel şiddetlerinin mağduru olan bu çocuklar kendi kişisel hislerini bastırarak  her şeyi anne babasının gözünden görmeyi ve yargılamayı, gerçek duygularını ve ihtiyaçlarını yok etmeyi  öğrenirler. İtaat etmeleri sağlanarak uslulandırılan, terbiyelileştirilen çocuklar kendilerine dayatılan iyi çocuk rolünü benimsemek zorunda kaldıklarında kendi gerçekliklerine yabancılaşarak sahte bir kişilik yaratmaktadırlar. Kendinize karşı dürüst olmadığınızda, kendi duygularınızı  yok saydığınızda sağlıklı bir birey olmak yerine ruhsal ya da bedensel olarak hasta insan olarak toplumda yerinizi alacaksınızdır. 

Eski zamanlardan kalma, aşina olduğumuz alkol, uyuşturucu, kumar ve seks bağımlıkları sorunları yaşayan bireylerin pabuçları dama atılırcasına artık yeni zamanlarda deist, ateist genç nesiller bir bir ortaya çıkarken bir yanda da cinsel kimlikleri  homoseksüel, biseksüel, travesti, transseksüel, aseksüel, panseksüellik yani antroseksüel veya omniseksüel,  interseksüel, poliseksüeller, pomoseksüel, triseksüel, sapyoseksüel, hiperseksüel, sosyoseksüel,ekoseksüel teknoseksüel, taşraseksüel, metroseksüel, retroseksüel her türlü seksüel kimlikler post modern zamanların topluma katkısı olarak sunulmaktadır.

YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ...

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?