banner29

Kayseri Devlet Hastanesi'nde Kovid-19 hastaları için yerli solunum cihazları kullanılmaya başlandı

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının koordinasyonunda, Sağlık Bakanlığının iş birliğiyle üretilen yerli solunum cihazlarından 5'i Kayseri Devlet Hastanesi'nde kullanılmaya başlandı.

Gündem 09.04.2021, 21:02 09.04.2021, 22:52
Kayseri Devlet Hastanesi'nde Kovid-19 hastaları için yerli solunum cihazları kullanılmaya başlandı

İl Sağlık Müdürlüğünden yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen Kayseri Devlet Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. İsmail Altıntop, Arçelik, Aselsan, Baykar ve Biosys tarafından üretilen 5 solunum cihazının hastane demirbaşına eklendiğini belirtti.

Altıntop, Biyovent mekanik solunum cihazının (ventilatör) yoğun bakım ünitelerinde hastaların hizmetine sunulduğunu, cihazların kolay taşınabilir ve tüm aparatlara uyumlu olmasının kendilerine avantaj sağladığını kaydetti.

Kovid-19 sürecinde hastanede binlerce hastaya baktıklarını vurgulayan Altıntop, "Bugün sevinçli günlerimizden birini yaşıyoruz. Elimizde Aselsan'ın ürettiği yüzde 100 yerli ve milli Biyovent mekanik solunum cihazlarını teslim aldık. Solunum cihazlarından hastanemize 5 tane geldi. Ben ismini çok sevdim. Kendim bizzat cihazı kullandım." bilgisini paylaştı.

Cihazın yurt dışından gelenlerden hiçbir farkının bulunmadığını, daha avantajlı ve kullanışlı olduğuna dikkati çeken Altıntop, şunları kaydetti:

"Kovid-19 sürecinde hastalarda oksijen ihtiyacı çok önemli safhaya gelmekte. Birçok ülke bu anlamda büyük sıkıntılar yaşadı. Kendi solunum cihazımızın olması ve fazla olması tedavilerde bizleri had safhada rahatlattı. Bu anlamda solunum cihazının ülkemize kazandırılmasında emeği geçen mühendisinden doktoruna, yöneticisinden çalışanına ve yoğun bakımda kullanan tüm doktorlarımıza teşekkür ediyorum."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?