banner29

Kemalist yazar CHP'li Kaboğlu ve Kılıçdaroğlu'nun özerklik planlarını suya düşürdü!

CHP'li Kaboğlu'na CHP içerisindeki kemalistlerden tepki geldi. Partiye sunulan logolu Anayasa değişikli raporu için "İbrahim Kaboğlu'nun fikri neyse Kılıçdaroğlu'nun da zikri odur" denildi.

Gündem 04.02.2020, 17:59 05.02.2020, 17:04
Kemalist yazar CHP'li Kaboğlu ve Kılıçdaroğlu'nun özerklik planlarını suya düşürdü!

CHP'li yazar Tahir Çalgüner, Partiye sunulan logolu Anayasa değişikli raporu için İbrahim Kaboğlu'nun fikri neyse Kılıçdaroğlu'nun da  zikri odur diyerek "Sosyal demokrat"!  İbrahim Kaboğlu'nun söylemleri Kemalistleri bağlamaz dedi. Daha önce de, parti yeni programı sipariş taslağını da tabandan korktukları için Sümen altı ettiklerini söyleyen Çalgüner, parti camiasından ve kamuoyundan kaçırdıklarını belirtti.

Türkiye Cumhuriyeti'nin bir  "Ulus Devlet" olduğunu hatırlatan Çalgüner;  Üniter devlet ile Ulus devlet tanımları arasında fark olduğunu söyleyerek  İbrahim Kapoğlu için, "'Türklük' olgusu ve tanımını istismar ediyor ve algı yönetimi yapıyor" diyerek şu açıklamalarda bulundu:

"Avrupa Yerel Yönetim Özerlik Şartı, 1988 yılında yürürlüğe girmiş ve Türkiye de dâhil olmak üzere, konsey üyesi 45 ülkenin 42’si tarafından imzalanmıştır. (Türkiye için Şart, yasalar gereği 1993 yılında yürürlüğe girmiştir.) Şart’ın daha çok ülke tarafından imzalanması için “Yükümlülükler” başlıklı 12.maddesine “Her âkit Taraf, bu şartın  birinci bölümündeki paragraflardan en az 10 tanesini aşağıdakilerin arasından seçilmek üzere en az 20 paragrafı ile kendisini bağlı kabul etmeyi taahhüt edecektir.“ denilmiştir. Böylece üye ülkelere “çekince koyma” hakkı da tanınmıştır. Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 31 ülke de, bazı çekinceler koyarak bu Şart’a imza atmıştır.

Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı‘nın ana teması yerel yönetimleri güçlendirmek olmasına rağmen, çekinceler dikkatle incelendiğinde söz konusu çekincelerin her şekilde yorumlanacak ve esnetilecek muğlak ifadelerle dolu olduğu görülecektir. Şöyle ki:

* Madde 4, fıkra 6: Planlama ve karar alma süreçlerinin danışılması.
* Madde 6, fıkra 1: Yerel makamların iç örgütlenmelerini kararlaştırabilmeleri.
* Madde 7, fıkra 3: Yerel kişilerin görev suçlarının belirlenmesi.
* Madde 9, fıkra 4: Yerel makamlara sağlanan kaynaklara müdahale imkânı.
* Madde 9, fıkra 6: Kaynak tahsislerinin yerel yönetimlere danışılması.
* Madde 9, fıkra 7: Hibeler konusunda kendi politikalarına ilişkin takdir hakkı.
* Madde 10, fıkra 2:Uluslararası birliklere katılma hakkı.
* Madde 10, fıkra 3: Başka devletlerin yerel makamlarıyla işbirliği.
* Madde 11: Özerk yönetimin yargı yoluna başvurması.

Türkiye  bu maddelere çekince koymuştur. Ancak, CHP’nin seçim bildirgelerine giren “eşit yurttaşlık” (sanki yurttaşlarımız eşit değilmiş gibi) tanımlaması ile bu çekince konulan maddeler arasında bağlamsal ve bölgeci bir ilişki var. Kılıçdaroğlu bu çekince konan maddelerin de yürürlüğe girmesi için kendi tabanını yavaş yavaş hazırlıyor.

Diyarbakır’daki videosunda da iktidara geldiklerinde Türkiye’yi parçalanmaya kadar götürebilecek bu tehlikeli maddeleri olduğu gibi kabul edeceklerini söylüyor. Yani  uluslararası sözleşmelere göre Kanun  hükmünde  olacak.

Federatif yurttaşlığa kadar yolu olan çekinceli bu şartı, CHP seçmenine mışıl mışıl benimsetme görevi ise; Kılıçdaroğlu yönetimindeki YCHP’ye verilmiş gözüküyor."

Yorumlar (3)
Naci 1 yıl önce
Vatan denilen yerde yurtdaş değil vatandaslar yaşar.Vatan iki boyutlu teknokrat bir mekan değil üç boyutlu sosyolojik bir tanımdır. Eline sağlık Çalgüner...
vatan 1 yıl önce
Yurt yaşanan yerdir, ama vatan yerleşilen yerdir. Yurt kelimesi şimdiki haliyle aslında vatan kelimesi pahasına ve onun yerine yerleştirilmeye çalışılan bir kelimedir. Çünkü yurt daha esnek iken, vatan
geçmişi, tarihi ve toprağa bağlılığı ifade eder. Gerek gündelik hayatta gerekse değer eğitiminde öğretilmesi gereken, öncelikli olarak vatandır. Millet bilinci ile taçlandırılmamış bir vatan geçici konaklama yeri bir yurt olarak algılanır.
Ferit 1 yıl önce
KILIÇDAROĞLU YARGILANMALIDIR
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?