banner29

Kimse kızlarımın başını zorla örttüremez!

AK Parti'nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mehmet Özhaseki, Hürriyet Gazetesi'ne dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Gündem 21.03.2019, 17:06 21.03.2019, 17:12
Kimse kızlarımın başını zorla örttüremez!

AK Parti Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Mehmet Özhaseki, projelerini ve hayata dair bazı görüşlerini anlattı.

Özhaseki, "Burada ne yaparsanız hemen Türkiye'ye yayılıyor. İyi bir şey yaparsanız hemen yayılır. Görün bakın Ankara'da öyle şeyler yapacağım ki, CHP'li başkanlar için bile rol modeli olacağım" dedi.

Bugün Türkiye'de en büyük olgunun 'değişim' olduğunu belirten Özhaseki, "Toplumun her alanında siyasetten başlayın, mesleklere kadar büyük bir değişim arzusu var. Bunu anlamayanlar kaybolup gider" dedi.

Özhaseki İslam dinine bakışı ve başörtüsü konusu hakkında da dikkat çeken mesajlar verdi. İşte o röportajdan satır başları;

KIZILDERİLİ MÜZİĞİ DİNLİYOR

"PARKLARDA müzik köşeleri oluşturacağım. Çünkü parklar yaşasın istiyorum. Ben klasik Türk müziği severim. Son zamanlarda Kızılderili müziğini keşfettim, bol bol dinliyorum. Parklarda, sokaklarda Kızılderili müziği de çalınsın isterim. Ama şunu da biliyorum. Toplumdaki anlayışı çabuk değiştirmek öyle kolay değil. Kayseri’de parkları müzik gruplarına açtık, belediye zabıtası müzisyenleri toplamış. Gidip ‘Ne yapıyorsun kardeşim ben izin verdim’ dedim. Sonra esnaf geldi, ‘Bunlar bütün gün sokakta çalgı çalıyor’ diye şikâyet etti. Ama bir müddet sonra alıştılar, o çocukları kendileri aramaya başladılar.”

"BİZ PAZAR GÜNÜ SOKAĞA ÇIKMAZDIK"

“1982 yılında eşimle İstanbul’da tanışıp evlendik, Kayseri’ye geldik. Bir pazar günü eşim ‘Ben sıkıldım, çıkıp biraz dolaşalım’ dedi. Oysa Kayseri’de bizim gibi aileler pazar günü sokağa çıkmazdı. Eşim şaşırdı. Ama bakın nereden nereye geldik. Bir akşam eve döndüm. Gece yarısı saat 12.00’ye gelmek üzere, baktım kızım spor ayakkabılarını giyiyor. ‘Hayrola’ dedim. ‘Dışarı çıkıp yürüyüş yapacağım’ dedi. ‘Kızım bu saatte mi’ dedim. Bana ‘Ne olacak’ dedi. Sonra düşündüm. Ben başkan olarak bu parkları yaptım. Şehir güvenli, niye gidip yürümesin. Gitti yarım saat yürüdü geldi. Şehir insanı da değişime zorluyor.”

"KİMSE KIZLARIMIN BAŞINI ZORLA ÖRTTÜREMEZ!"

“EVLENDİĞİMİZDE eşimin başı açıktı. Sonra kendi isteği ile örtündü. Çok iyi kitap okur. Çok aydın bir insandır. Üç kızım var. İkisinin başı açık, birinin başı örtülü. Kendileri karar verdiler. Ama size şunu söyleyeyim, bu dünyada kimse ne iki kızımı kendi isteği dışında başını örtmeye zorlayabilir, ne de öteki kızımı başını açmaya zorlayabilir.”

KOMUTANLA DOSTLUK: İYİLİK BULUŞTURDU

"KAYSERİ Belediye Başkanı iken garnizona çok sert bir komutan geldi. Yemekte yan yana düştük. Bayağı sert bir tartışmamız oldu. Bana ‘Başındaki örtüyü şöyle bağlayan bu tarikatın, böyle bağlayan şu tarikatın üyesi’ dedi. Ben de ‘Allah ordumuza akıl fikir versin’ dedim. ‘Benim eşimin başı örtülü. Bazen evde açıyor, bazen alttan bağlıyor, bazen üstten. Bu durumda bugün şu tarikatın yarın öteki tarikatın mı üyesi oluyor, başını açınca da gâvur mu oluyor’ dedim. Sonra bir gün eşi bizim manifatura dükkânına gitmiş ve babamla tanışmış. Kumaş alacakmış. Babam ‘Ne için alıyorsunuz’ diye sormuş. O da ‘Fakir çocuklara yardım için elbise yapacağız’ demiş. Bunun üzerine babam, ‘Bu hayır işi ise biz para almayız’ demiş. Eşi anlatınca o komutan sonradan babamla tanışmış. Böyle konuşa konuşa babamla arkadaş oldu. Hem de en iyi arkadaş oldular. Ben o yüzden hep diyaloğa inanırım.”

KUDRETLİ DEDİĞİN İNSANIN DAĞDAKİ KUŞTAN FARKI NE Kİ

“MEVLÂNÂ’nın şöyle küçük bir şiiri var, beni çok etkiledi.

‘Hakk’ın sofrasında bu kavga nedir

Yeme içme Hakk’a zarar mı verir

Şu karşı dağa bir kuş konmuş

Yemiş içmiş göçüp gitmiş

Gel gör ki o dağdan ne artmış ne eksilmiş.’

Bu dünyadan en büyük padişahlar, Kanuni’ler, Roma’daki o kudretli imparatorlar da geldi geçti. Ee ne oldu? Vallahi o karşı dağa konup da giden kuştan başka ne bıraktılar? İnsanlara barış getirebilirsem, hizmet getirebilirsem, hayır dualarını alabilirsem ne mutlu bana. Kötü anılar bırakıp giden bir insan olmayı hiç istemem. Bütün kudretli gözüken adamların da o dağdaki uçup giden kuştan farklı olmadığına inanan insanlardan biriyim. Böyle bakıyorum hayata artık.”

BÖYLE KESKİN VE KÖŞELİ TAVIRLA İŞİMİZ ÇOK ZOR

"HERKES kenara, kendi siperine çekilince karşılıklı atış başlıyor. Burada bana göre en büyük görev belediyelere düşüyor. Belediyeler ayrım yapmazsa, herkese eşit hizmet verirse emin olun en büyük kötülüklerin kapısını başta o kapatıyor. Siyasetçiler üst perdeden konuşunca belki kendi grubunu konsolide etmek için bir şeyler söyleyebilir. Ama belediye başkanı söylememelidir. Böyle davranırsak emin olun barış olur. Ama işimiz zor. Keskin köşeli bir tavırla işimiz zor.”

SÜNNİ CEMAATTEN PARA TOPLAYIP CEMEVİ YAPTIM

"HACI Bektaş Cami Derneği geldi cemevi yapmak istiyor. Kayseri’de 150 tane cami var, bir tane cemevi yok. ‘Biraz fakir bir grubuz. Arsa alacak paramız da yok’ dediler. Önce onlara iyi bir arsa buldum. Sonra Kayseri’nin dini cemaat olarak bilinen gruplarının ileri gelenlerini çağırdım. ‘Hani birlik beraberlik diyoruz ya, işte onu göstermenin zamanı. Cemevine yardım edeceğiz’ dedim. Konuşmamdan etkilendiler, hepsi ciddi ciddi paralar verdiler, Kayseri’deki cemevinin temeli o paralarla atıldı.”

"DİNİ İDEOLOJİ HALİNE GETİREN BENDEN UZAK DURSUN"

“DİNİ “izm” veya ideoloji haline getirmek isteyen insanlardan uzak durmaya çalıştım. Din neticede bir bakış tarzıdır.”

SARAÇOĞLU’NUN BİR AĞACINA BİLE DOKUNDURTMAYACAĞIM

“SARAÇOĞLU Mahallesi Cumhuriyet’in güzel eserlerinden biri. Kimse merak etmesin, bakanlığımda orayı tescil ettirdim. Oradaki ağaçlar dahil tescilli. Orada kimse bir şeye dokunamaz. Her binayı bir sanatın, bir kültürün merkezi haline getireceğim. Gitar çalmayı öğrenmek isteyen gelsin. Orayı herkesin fıkır fıkır kaynadığı, kaynaştığı bir yer haline getireceğiz.”

ANKARA’DA 300 KORO VAR KONSER VERECEK YERİ YOK

"BİLİYOR musunuz Ankara’da 300 tane koro var. Emeklilerin kurduğu, gençlerin kurduğu, çalışanların kurduğu. Bunların salonu yok. Geleneksel müzikle ilgilenen mi var? Gelsin. Rock’çı mı var? O da gelsin. Geniş ağaçlar altı. Orada çalışsın. Ankara’ya başkent diyoruz ya, onu önce baş yapmak lazım. Gençler için uyanık kütüphane projemiz var. 24 saat açık. İçinde ders çalışılan, sakin, internet bağlantısı olacak, köşelerinde basit atıştırmalığı olacak.”

ÖYLE ŞEYLER YAPACAĞIM Kİ CHP’Lİ BAŞKANLARIN DA ROL MODELİ OLACAĞIM

"ANKARA’nın bir özelliği şu: Burada ne yaparsanız hemen Türkiye’ye yayılıyor. İyi bir şey yaparsanız hemen yayılır. Görün bakın Ankara’da öyle şeyler yapacağım ki, CHP’li başkanlar için bile rol modeli olacağım.”

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?