banner30

banner29

Kırgızistan'da neler oluyor? Mehmet Koçak yazdı...

Yeni Akit yazarı Mehmet Koçak kaleme aldığı son yazısında Kırgızistan'da yaşanan gelişmeleri konu edindi. ABD ve FETÖ'nün hezimete uğradığını ifade eden Koçak dikkat çeken tespitlerde bulundu.

Gündem 14.10.2020, 10:30
Kırgızistan'da neler oluyor? Mehmet Koçak yazdı...

İşte o yazı:

Kırgızistan’da ABD planı çöktü, FETÖ ise hezimete uğradı

Her şey, 4 Ekim 2020’de yapılan parlamento seçim sonuçlarının açıklanmasından sonra oldu.

Seçimlere hile karıştırıldığı gerekçesiyle % 7 barajına takılan partiler tarafından başlatılan protestoları kitlesel bir halk isyanına dönüştürmeye kalkan gizli bir el devreye girdi.

6 Ekim gecesi ise protestocular Devlet Başkanlığı Sarayı’na girmiş ve eski Devlet Başkanı Almazbek Atambayev ve onun manevi oğlu olarak bilinen eski Başbakan Sapar İsakov, taraftarları tarafından hapisten çıkarıldı. 

Muhaliflerin kamu kurumlarını işgali sürerken, Meclis Başkanı Dastanbek Cumabekov ve Başbakan Kubatbek Boronov istifa etti. Seçimlerde taraf tuttuğu söylenen Merkez Seçim Komisyonu, seçimleri geçersiz saydığını ilan ederek tam kadro istifasını sundu. 

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Soronbay Ceenbekov’ın ise bir süre nerede olduğu açıklanmadı. 

Olaylar ve tartışmalar ile sokaklara hakim olma kavgalarıyla ülke bir anda bir kaos ortamına sürüklendi. 

FETÖ KAOSTAN YARARLANMAYA KALKTI

FETÖ’cülerle yakınlığı ile bilinen ve o kaos ortamında taraftarlarının cezaevini basarak çıkardığı eski Cumhurbaşkanı Atambayev ve taraftarları, ülke yönetimini devralmaya hazır oldukları görüntüsü vermek amacıyla izinsiz dev bir miting düzenledi. 

Ancak, miting FETÖ’nun Kırgızistan yapılanması ve ABD’nin desteğine rağmen beklenen kalabalığa ulaşılamadığı gibi karşı muhalif göstericilerin meydana girmesiyle başkent Bişkek sokak ve meydanları savaş alanına dönüştü. 

FETÖ’cülerin prodüksiyon şirketleriyle kontrol ettiği sanatçılar eylemlerde boy göstermişti. FETÖ’ye bağlı 7/24 sitesi ile radyo kanalları, gösterileri teşvik etmiş ve destek çağrılarında bulunmuştu. Kırgızistan’daki Kimse Yok Mu Derneği protestoculara yiyecek ve içecek taşıyarak desteğini sürdürmüştü.

Asker ve polis gücüyle olayların bastırılmasından sonra Cumhurbaşkanı Ceenbekov, olaylar nedeniyle 9 Ekim’de olağanüstü hal ilan etti.

İzinsiz kitlesel gösterileri düzenlemek ve halkı kışkırtmak suçlamasıyla eski Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev ile yakın adamları olan Kanat Sagınbayev, Damir Musakeyev ve Farid Niyazov gözaltına alındı ve tekrar tutuklandı.

Bütün bu gelişmelerin, iç siyasi hoşnutsuzluğun yanında bölge üzerinde hesapları olan küresel güçlerin, yani Rusya, Çin ve ABD’nin Asya’daki güç savaşının bir sonucu olduğu bir gerçektir.

Bu güç mücadelesinde Kırgızistan’da yaşanan olayları, iç siyasi hoşnutsuzluğu FETÖ yapılanmasını devreye sokarak kontrol etmek isteyen ABD’nin bir planı olduğu kısa zamanda fark edildi. 

Asker, emniyet ve siyasilerin ortak karşı tavrı Rusya ve Çin ile Türkiye’nin de müdahil olmasıyla ABD’nin FETÖ üzerinden yürüttüğü ihanet oyunu bozulmuş oldu.

CEZAEVİNDEN BAŞBAKANLIĞA

Kırgızistan’ın geçici başbakanı, Sadır Caparov oldu.

Memleketi Issık Göl bölgesinden iki dönem milletvekili seçilen Caparov, Issık Göl bölgesinde Kanadalıların işlettiği ‘Kumtor altın madeni’nin kamulaştırılmasını savunmasıyla tanınıyor.

Eski Cumhurbaşkanı Atambayev’in iktidarı döneminde 11 yıl 6 ay hapse çarptırılmıştı. 

Protesto gösterisi devam ederken, taraftarları Sadır Caparov’u cezaevinden çıkarmış ve ‘ihanete karşı ülke birliği’ adına birleşen güçlerin temsilcileri olan milletvekillerinin katılımıyla başkent Bişkek Dostluk Oteli’nde toplanan meclis, ABD öncülüğündeki Batılı güçlere karşı görüşleriyle bilinen Caparov’un “geçici başbakanlığa” seçildiği bildirildi.

TÜRKİYE’DEN SONRA KIRGIZİSTAN’DA

Kırgızistan, FETÖ’nün Orta Asya’daki kalesi olarak bilinir. Örgütün başında ‘Orta Asya İmamı’ Orhan İnandı bulunuyor.   

FETÖ, Kırgızistan’daki devlet kurumlarına sızmaya devam ederken, diğer yandan Amerika’nın desteklediği partiler üzerinden yeni bir maşa görevini üstlenmişti.

Oyunun son perdesinde; ABD yönlendirdiği ‘FETÖ Kırgızistan yapılanması’ ile yeniden ülkeye hakim olmaya kalkan eski Cumhurbaşkanı Atambayev’in oyunu son bulurken, aynı zamanda ‘ABD’nin Kırgızistanplanı çökmüş, FETÖ ise hezimete uğramıştır. 

Böylece ABD, FETÖ ihaneti üzerinden başlattığı operasyonlarında; Türkiye’den sonra Kırgızistan’da da başarısız oldu.

Yorumlar (1)
kirgiz 7 ay önce
bu yalanlarla ancak tur halkini kandirirsiniz!!! o dedigin 24 kanali FETOnun ne oldugunu bile bilmiyor
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?