banner29

KKTC Başbakan Yardımcısı Arıklı: Bilimsel verileri görmeden kapanmaya imza atmayacağım

KKTC Başbakan Yardımcısı, Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı, bilimsel verileri görmeden kapanma kararı için imza atmayacağını vurguladı.

Gündem 12.02.2021, 22:20 12.02.2021, 22:41
KKTC Başbakan Yardımcısı Arıklı: Bilimsel verileri görmeden kapanmaya imza atmayacağım

KKTC Başbakan Yardımcısı, Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı, Diyalog TV'de katıldığı bir programda, bilimsel verileri görmeden kapanma kararına imza atmayacağını ifade etti.

"BİLİMSEL VERİLERİ GÖRMEM GEREK"

15 Şubat'ta sona erecek olan ülke genelinde sokağa çıkma yasağının uzatılıp uzatılmayacağıyla ilgili gelen soru üzerine Arıklı, "Bilimsel verileri görmeden kapanmaya imza atmam" yanıtını verdi.

Bilimsel verileri görmeden kesinlikle ikna olmayacağını söyleyen Arıklı, "Ben imza atmazsam, karar geçmez" diyerek, Bakanlar Kurulu'nda oybirliğiyle kararların üretildiğini işaret etti.

"ÜST KOMİTE GEREKÇELERİ SUNMAK ZORUNDA"

Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi'nin karar üretirken, mutlaka bilimsel verileri sunmak zorunda olduğunu vurgulayan Arıklı, "Tahminle karar alınmaz" dedi.  Arıklı, hangi kararların hangi gerekçeyle alındığının sunulması gerektiğinin altını çizdi.

SAYILAR UYUŞMUYOR

Konuyla ilgili açıklamalarına devam eden Arıklı, ''Laboratuvardaki test kitlerine uygulanan döngü sayısı bizde kaçtır?. Dünya Sağlık Örgütü’nün hazırladığı sayı kaçtır? DSÖ diyor ki 20-25 arası normaldir. Bunu bana Prof. Dr. Nedime Serakıncı söyledi. “40’ın üzerine çıkarsa yüzde 100 pozitif verir” dedi. Bizde kaçtır diyor sordum “bilmiyorum” dedi, Ali Pilli’ye sordum o da bilmiyor. Özel hastanelerden hizmet alalım ve onlar da test yapsın dedim. Son 3-4 gündür YDÜ hastanesi takriben 5 bin civarında test yaptı çıkan vaka sayısı 9’dur. Ama bizde devlet hastanesinde 50’den aşağıya düşmüyor. Ama döngü sayısı üzerinde konuşulması konulardan bir tanesi. Sorgulamak durumundayım ben bunu. YDÜ mü yanlışlık yapıyor, hastanemiz mi? Bunu bilmemiz gerekiyor. Ortada bir soru işareti var. Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı testlerde 50, YDÜ’de yapılan testlerde 9 çıkıyor. Ortada ciddi bir fark var. Bunu bana birinin izah etmesi lazım!'' ifadelerini kullandı.

Yorumlar (1)
Recep.albay 4 ay önce
Bir yigit çıktı sonunca Küreselcilere teslim olmayan takdir ediyorum gurur duydum yeminle.
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?