banner29

Konut kredisi kullanmak caiz mi? Nurettin Yıldız'dan TOKİ açıklaması!

Sosyal Doku Vakfı Başkanı Nurettin Yıldız, kendisine yöneltilen 'TOKİ’nin 0.49 faizli konut kredisini kullanmak caiz mi?' sorusuna cevap verdi.

Gündem 19.01.2020, 15:37 19.01.2020, 15:53
Konut kredisi kullanmak caiz mi? Nurettin Yıldız'dan TOKİ açıklaması!

Sosyal Doku Vakfı Başkanı Nurettin Yıldız, TOKİ'nin 100 bin sosyal konut projesiyle ilgili açıklamada bulundu.

Nurettin Yıldız"Benim bildiğim fıkıh bilgisine göre bu işlem; ancak KİRALAYABİLECEK bir ev dahi bulamayan Müslüman için zarureten caiz olabilir. Tapulu evi olmaması bir insan için faize ruhsat oluşturabilecek bir zaruret değildir. Bankanın bu işlemden kâr etmiyor olmasını da anlamlı bir gerekçe olarak görmüyorum. Faizli bir banka bu işten zarar bile ediyor olsa, Müslümanların faize karşı direncini ve dik duruşunu zayıflatmış olması, onun için en büyük kârdır. Korkarım bu da gerçekleşecektir neticede. Eğer bir önceki yıla göre faize karşı mesafemiz bir milim geriledi ise biz dünyalık ev kazansak da ahiret evimizi kaybedebiliriz maazallah" dedi.

'Ziraat Bankası kredisi İle TOKİ’den ev almak caiz midir?' sorusuna da cevap veren Yıldız, "İnsanlara CAİZDİR/YAPABİLİRSİNİZ demek, onların Sırat köprüsünden geçebileceklerini taahhüt etmek ve Allah’a hesap vermeye hazır olmak demektir. Benim öyle bir cesaretim yoktur. Köprüde kalmaktan korkarım. Faizin her çeşidi ve her oranı haramdır" dedi.

Yorumlar (1)
Yeloğlu 1 yıl önce
Hoca saçmaladığın İslamda Sırat Köprüsü diye bir şeyin olmadığını bilmemenden belli zaten.Sen hiç mi Kuran okumazsın?Kuranın neresinde sırat köprüsünden bahseden bir ayet var?Mecusilerin CİNVAT köprüsünü Sırat köprüsü diye islama sokanları Allah kahretsin !
Günün Anketi Tümü
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?