banner30

banner29

Koronavirüs aşısında flaş gelişme! Bizzat açıkladı: Birkaç gün içinde...

Tüm dünya koronavirüs salgınından kurtulmak için Covid-19 aşı çalışmalarının sonlandırılmasını bekliyor. Devam eden aşı çalışmalarından sonuç alınması dört gözle beklenirken Covid-19 aşısıyla ilgili sevindiren gelişmeyi ABD başkanı Donald Trump bizzat açıkladı...

Gündem 28.07.2020, 20:45
Koronavirüs aşısında flaş gelişme! Bizzat açıkladı: Birkaç gün içinde...

Koronavirüs salgını tüm dünyada etkisini kaybetmeden sürmeye devam ediyor.

200'den fazla ülkeye yayılan salgında dünya genelinde vaka sayısı 16 milyon 650 bini aştı. 10 milyon 230 binden fazla insan Covid-19'u atlatarak sağlığına kavuştu ancak 656 binden fazla hasta da hayatını kaybetti.

Dünyanın gözü kulağı ise koronavirüse karşı geliştirilecek ve hastalığa çare olacak aşıdan gelecek haberlerde.

Herkes iyi haberlere hasret kalmışken aşıyla ilgili müjdeyi Trump bizzat duyurdu. ABD Başkanı Donald Trump, Amerikan ilaç şirketi Moderna'nın ardından, yeni tip koronavirüse (Covid-19) karşı ikinci bir aşı adayının daha birkaç gün içinde son aşamaya geçeceğini duyurdu.

Trump, Kuzey Carolina'da bir biyoteknoloji merkezine yaptığı ziyaret esnasında düzenlediği basın toplantısında, Covid-19'a karşı yapılan aşı ve tedavi çalışmalarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Moderna'nın geliştirdiği Kovid-19 aşısı adayının denemelerinde bugün son aşamaya geçilmesinden dolayı memnuniyet duyduklarını kaydeden Trump, "İkinci bir Covid-19 aşısı denemesinde daha birkaç gün içinde son aşamaya geçilecek." dedi.

Virüslere karşı aşı çalışmalarının genellikle 1 yıldan uzun sürdüğünü vurgulayan Trump, bu adayların en hızlı geliştirilen aşılar olabileceğini kaydetti.

Trump, Covid-19 vakalarının yüksek seviyelerde olduğu eyaletlerin yönetimleri ile yakın temasta olduklarını vurgulayarak yaşlı bakımevlerine de test desteği verdiklerinin altını çizdi.

Amerikalıların virüse karşı gardını indirmemesi gerektiğine dikkati çeken Trump, "Amerika çok yakında aşıyı geliştirecek ve bu korkunç virüsü yenecek." iddiasında bulundu.

Trump, ABD'nin sınırlarının dışındaki ülkelerde de virüs konusunda ciddi sıkıntılar yaşandığını vurgulayarak "Tüm dünya bu Çin virüsünden dolayı acı çekiyor." dedi.

ABD'nin 52 milyondan fazla Covid-19 testi yaptığını söyleyen Trump, "Biz kendi vakalarımızı rapor ediyoruz. Ancak dünyanın birçok ülkesi rapor etmiyor." değerlendirmesinde bulundu.

Trump konuşmasının ardından biyoteknoloji merkezini gezdi ve yetkililerden bilgi aldı.

Trump'ın daha önce başka birçok yeri ziyaretinin aksine, bu merkezdeki gezisi esnasında maske takması dikkatlerden kaçmadı.

ABD'den Trump'ın açıklaması dışında aşıyla ilgili bir iyi haber daha geldi.

ABD merkezli ilaç şirketi Moderna da son aşamasına gelinen yeni tip koronavirüs (Covid-19) aşısının denemelerine başladı.

Moderna ve ABD Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü iş birliğinde geliştirilen, 3'üncü ve son aşamada olan aşı adayı, ikişer doz halinde gönüllüler üzerinde denenecek.

ABD'de 90 farklı yerde 30 bin kişi üzerinde denemelerine başlanan aşıdan 30 Kasım'a kadar sonuç alınması bekleniyor.

Aşının Covid-19'a karşı etkili olması durumunda üretim ve kullanımına onay verilecek.

İlk aşamada 45 genç yetişkin üzerinde denenen aşının son aşamasına risk grubunda olan yaşlı yetişkinler ve kronik hastalıkları bulunanlar da dahil ediliyor.

Söz konusu denemeler, Covid-19 aşısı konusunda yapılan en büyük araştırma niteliğinde.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?