banner30

banner29

Koronavirüste yeni umut: Türk ışını!

Türk bilim insanlarından Kovid-19 tedavisinde umut olacak yeni tedavi yöntemini duyurdu. Yeni yöntemin adı: "Türk Işın Tedavisi". Yeni tedavi yöntemi kısaca "TurkishBeam" adı altında kurulup geliştirildi. Nisan ayından patent başvurusu yapılan yönemi geliştirilen bilim insanları deneme ve analiz için Cleveland Kliniği ve New York Üniversitesi tarafından ABD'ye davet edildi.

Gündem 05.06.2020, 18:02
Koronavirüste yeni umut: Türk ışını!

RD Global INVAMED'den yapılan yazılı açıklamaya göre, "Türk Işın Tedavi Yöntemi", ilk olarak Türk bilim insanları tarafından "TurkishBeam Seçici- Sensitiv UVC ve Lazer Tedavisi", kısaca "TurkishBeam" adı altında kurulup geliştirilen bir yöntem.

Tedavi, Türkiye'den paradigmaları değiştirecek global bir hamle olarak nitelendiriliyor.

Tedavi yöntemi, Türkiye kökenli dünya çapında öncü tıbbi cihaz firması RD Global INVAMED'in 3 yıllık araştırma ve geliştirme faaliyetlerinin sonucu olarak ortaya çıktı.

Öncelikle virüs ve bakteri gibi mikroorganizmalar üzerindeki etkinlik çalışmalarıyla başlayan süreç toksikolojik analizler, hayvan çalışmaları ve insan hücre kültürü çalışmalarının tamamlanmasıyla hastalar üzerindeki klinik çalışma aşamasına kadar gelmiş durumda.

KOVİD-19'A KARŞI ARAŞTIRMA ONAYI VERİLDİ

Dünyanın yaşadığı pandemi sürecinde Kovid-19 virüsü için özel bir çalışmanın yürütüldüğü tüm süreçleri takiben 4 Mayıs 2020 tarihinde Sağlık Bakanlığı tarafından Kovid-19'a yakalanan hastalar üzerinde uygulanması için klinik araştırma onayını alarak bu yönde de çalışmalara başlandı.

2017 yılından beri bu tedavi yöntemiyle enfeksiyona neden olan patojenler ve mikroorganizmalar üzerinde çalışmalar yürüten RD Global INVAMED, Kasım 2019'dan itibaren de bu çalışmalarını yoğun bir şekilde Kovid-19 üzerinde odaklanarak sürdürdü.

Dünya tıp otoritelerine duyurulması sonrasında, dünyada çığır açacak ve paradigmaları değiştirebilecek önemde olduğu vurgulanan bu teknolojinin denenmesi ve iş birliği çalışmalarının yürütülmesi için, ABD'nin köklü tıp merkezlerinden Cleveland Kliniği ve New York Üniversitesi tarafından resmi davet yapıldı.

HÜCRELERE VE DNA'YA ZARAR VERMİYOR

Açıklamada, "Türk Işın Tedavi Yöntemi"nin, mikroorganizmalar, mantarlar, bakteriler ve virüsler gibi organizmaların tamamıyla yok edilmesini sağlayan ve bu süreçte insanların hücre ve DNA'larına herhangi bir şekilde zarar vermeyen bir tedavi yöntemi olduğu ifade edildi.

PATENT BAŞVURUSU NİSANDA YAPILDI

Dünyada ilk kez insan vücudu içerisinde kullanılabilen yöntem Türk bilim insanlarınca RD GLOBAL/ INVAMED bünyesinde geliştirdi ve dünya tıp otoritelerine duyuruldu.

Söz konusu teknoloji, günümüzde gelişmiş birçok ülke tarafından Kovid-19 tedavisinde ulaşılmaya çalışılan teknolojik bir hedef aslında. 

Nisan ayında uluslararası patent başvurusu PCT/TR2020/050338 numarası ile yapılarak tedavi yöntemin klinik araştırma süreçleri de resmi olarak başlatılmış oldu.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Gazi Üniversitesi Kalp Damar Cerrahı Prof. Dr. Hikmet Selçuk Gedik, Türk Işın Tedavisi'ne ilişkin şu bilgileri verdi:

"İlk olarak, Gazi Üniversitesi, Sağlık Bakanlığı Sağlık Bilimleri Üniversitesi ve Yeditepe Üniversitesi bünyesinde bir araya gelen Türk bilim adamları tarafından geliştirilen ve tüm dünya için çok büyük öneme sahip olan bu teknolojinin, tüm bilimsel çalışma süreçleri tamamlanarak, Sağlık Bakanlığı'na klinik çalışma başvurusu yapıldı ve başvurumuz 4 Mayıs 2020'de onaylandı.

Onayın ardından, hastalar üzerinde uygulamaya imkan sunan klinik araştırma sürecine geçildi. Kovid-19'u da içeren birçok viral hastalığı tedavi edebilecek bu yöntem üzerindeki çalışmalar, ümit verici bir şekilde sürdürülmektedir."

SuperHaber

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?