banner30

banner29

Koronavirüsten ölenlere otopsi yapılması yasak mı?

Koronavirüs salgını kapsamında Sağlık Bakanlığı'nın koronavirüsten ölenlere otopsi yapılmasını yasakladığı öne sürülmüştü. Söz konusu iddianın tavsiye niteliğinde olduğu ortaya çıktı ve otopsi esnasında hastalığın bulaşmaması için yapılması gerekenleri sıraladı.

Gündem 30.05.2020, 17:25
Koronavirüsten ölenlere otopsi yapılması yasak mı?

Koronavirüs salgını kapsamında Sağlık Baknalığı'nın koronavirüsten ölenlere otopsi yapılmasını yasakladığı öne sürülmüş, kısa süre sonra açıklamanın tavsiye niteliği taşıdığı ortaya çıktı.

KORONAVİRÜSTEN ÖLENLERE OTOPSİ NASIL YAPILMALI?

Sağlık Bakanlığı'nın açıkladığı raporda "Kesin ya da olası Kovid-19 ölümlerinde mümkün olduğunca ölü muayenesi ile karar verilmeye çalışılması, otopsi yapılmaması önerilir" ifadesinin yer aldığı tedbirler, şöyle sıralandı:

"- Kesin veya olası Kovid-19 nedeniyle ölenlerin akciğer ve diğer organlarında virüs bulunabilir. Otopside yoğun aerosol (bir katının veya bir sıvının gaz ortamı içerisinde dağılması) oluşturan işlemler yapılması nedeniyle kesin ya da olası Kovid-19 otopsileri mümkünse negatif basınçlı salonlarda, mümkün değilse iyi havalanan bir odada gerekli koruma önlemleri alınarak yapılmalı.

- Otopside mümkün olan en az sayıda kişi görev almalı.

- Otopsiyi yapan kişi, su geçirmez önlük, N95 ve FFP2 maske, gözlük, yüz siperliği, çift eldiven maskeleri içeren kişisel koruyucu ekipman (KKE) kullanmalı.

- Ceset torbasının dışı çamaşır suyu ile dezenfekte edilmeli.

- Otopsi sırasında kullanılan malzemeler otopsiden hemen sonra mutlaka temizlenmeli ve steril edilmeli.

- Otopsinin yapıldığı çevresel yüzeyler önce su ve deterjanla temizlenmeli. Temizlik sonrası en az 10'da bir oranında sulandırılmış çamaşır suyuyla ya da yüzde 70 alkol, yüzeyde en az 1 dakika tutularak dezenfekte edilmeli. Hastanelerde kullanılan yüzey dezenfektanları ya da klor tablet, ürün talimatlarına uygun olarak kullanılabilir.

- Personel, dezenfeksiyon solüsyonlarını hazırlarken ve kullanırken solunum ve göz koruması dahil uygun kişisel koruyucu ekipman kullanmalı.

- Otopside ortaya çıkan atıklar, tıbbi atık yönetmeliğine uygun bertaraf edilmeli." 

ADLİ TIP UZMANLARI OTOPSİDEN YANA

Adli Tıp uzmanları koronavirüsten ölen hastalara özellikle otopsi yapılması gerektiğini vurgulamayı ihmal etmedi. Adli Tıp Uzmanı Prof. Dr. Halis Dokgöz, "Şu an ölenlere tıbbi otopsi yapılması hayati önemde. Bu yolla virüs hakkında yeni bilgiler elde edilebilir. Aşı ve ilaç çalışmalarına destekleyecek bulgular ortaya çıkabilir” açıklamasında bulundu. Bir diğer Adli Tıp uzmanı Prof. Dr. SevilAtasoy, "Şu anda bulgu açısından hiçbir şey yok. Bu hastalara mutlaka otopsi yapılabilmesi lazım. Eğer yapmadan defnediliyorsa çok büyük bir hata çünkü ancak o şekilde iç organların histopatolojisi ile mikroskobuyla yaptığı harabiyeti çok daha iyi anlayabileceğiz ve hangi organları tuttuğunu ve ne şekilde tuttuğunu anlayacağız. Sadece Koronavirüs vakalarını incelemek üzere belki ayrı bir otopsi salonu yapmak gerekir." ifadelerini kullandı.
 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?