Köy okulunda Finlandiya eğitim sistemi uyguladı!

Dünyanın en gelişmiş eğitim sistemi olarak kabul edilen Finlandiya modelini öğretmenlik yaptığı Diyarbakır'ın Sur ilçesine bağlı Kumrucuk köyünde hayata geçiren Hasan Kartal, sosyal medyanın gündemine oturdu.

Köy okulunda Finlandiya eğitim sistemi uyguladı!

11 çocuklu ailenin 9'uncu çocuğu olarak dünyaya gelen Hasan Kartal, öğrencilik yıllarında 55 kişilik sınıflarda okudu. Kendisinin öğrenci olduğu yıllarda sınıfa türkü söyleyen, masal anlatan öğretmenini idol olarak gören Kartal, öğretmen olmayı o yıllarda kafasına koydu.

ÖĞRETMENLİK EN BÜYÜK HAYALİYDİ

Sözcü gazetesinden Sultan Uçar'a konuşan Kartal'ın çocukluğu, aşçı babasının yanında lokantada çalışarak geçiyordu. Babasının, “Yaptığın işi basit görme, emek ver” öğüdünü unutmadı. Abant İzzet Baysal Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği’ni bitirdi. Batman'da ücretli öğretmenlik yaptı. Diyarbakır'ın Sur ilçesine bağlı Kumrucuk Köy'e atandı.

KÖY OKULUNU İSTEDİ

Hasan Kartal, 10 yıllık öğretmen. 31 öğrencili köy okulunda Finlandiya eğitim sistemini uyguluyor. “Mahrumiyet ve yoksulluk çocukların kaderi olamaz” diye yola çıkan öğretmen birleştirilmiş sınıfta kolej eğitimi veriyor. Okul bahçesinde sebze meyve yetiştiriyor. Konserveler, reçeller yapıp turşu kuruluyor. Sobada yemekler pişiriliyor. Kümesten aldıkları yumurtalarla okulda kahvaltı yapılıyor.

UYGULAMALI OLARAK İŞLİYOR

Hayat ders kitaplarından değil uygulamalı öğreniliyor. Sağlıklı beslenme, topluluk içinde görgü ve temizlik kuralları, sofra adabı da bilim, sanat, fen, teknoloji, mühendislik, kültür, sinema, spor, akıl-zeka oyunları, bahçe ve doğa, kodlama, yaratıcı drama da uygulamalı anlatılıyor.FİNLANDİYA EĞİTİM SİSTEMİ NEDİR?

– Öğrencilere ev ödevi verilmiyor. Okulda öğreniliyor.

– Öğrenciler okula yürüyerek ya da bisikletle gidiyor.

– Öğrenciye ev ortamı sunulup, sorumluluk veriliyor.

– Öğrenciler ilgisini göre ders-etkinlik seçebiliyor.

– Ders notu yok. Öğrenci, 16 yaşında girdiğinde sınava girip ona göre okuyor.

''AZİZ SANCARLAR KÖYLERDE GİZLİ''

Bilgili, donanımlı, özgür düşünen ve öğrencileri üretime teşvik eden öğretmenlerle İstanbul veya İzmir'de kolejlerde eğitim alan çocuklarla Diyarbakır'da bir köy okulunda eğitim alanların eşit olacağını eğitim tarzıyla kanıtlayan Hasan Öğretmen, derste öğrencilerine Nobel Ödüllü Aziz Sancar'ı örnek veriyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5