banner29

Kudüs şairi Nuri Pakdil vefat yıldönümünde rahmetle Anılıyor

Fikir ve sanat adamı, şair ve yazar, Kudüs Şairi olarak da bilinen Nuri Pakdil vefat yıldönümünde rahmetle anılıyor.

Gündem 18.10.2020, 13:04
Kudüs şairi Nuri Pakdil vefat yıldönümünde rahmetle Anılıyor

Kendisini devrimci bir Müslüman olarak tanımlayan Nuri Pakdil, 18 Ekim 2019'da Ankara'da tedavi gördüğü hastanede 85 yaşındayken hayata veda etmişti.

"Devrimci Selamlar"

Pakdil’in vefat haberini, sürekli yanında olan şair, yazar Necip Evlice  sosyal medya hesabından duyurmuştu.

“Devrimci bir yazarım”

Pakdil, verdiği röportajlarda kendini “Ben, antikapitalist, antifaşist, antinazist, antisiyonist, antisosyalist ve en önemlisi de Türkiye özelinde olmak üzere antifiravunist bir bilince ve iradeye sahip devrimci bir yazarım” diye tanıttı:

“Benim devrimciliğimin temelini, İslâm dinine olan sarsılmaz bağlılığım oluşturur. İslam dini kıyamete kadar sürecek sürekli devrim anlayışını öngörür. Yeryüzünde zulüm, haksızlık, adaletsizlik var olduğu sürece, bu zulmün, bu haksızlığın, bu adaletsizliğin kaynağı olan egemen güçlerin yok edilmesi için, Müslümanların devrimci mücadelesi de sürecektir. Kirli mülkiyete karşı, kara siyasaya karşı devrimci savaş kesintisiz sürecektir. Çünkü İslam dini bunu öngörmektedir.”

Pakdil 81 yaşında Mescid-i Aksa'yı ziyaret etti

Kudüs üzerine şiir ve yazıları bulunan şair ve yazar Nuri Pakdil, 81 yaşında ilk kez Kudüs'e gelerek Mescid-i Aksa'da Cuma namazı kılmıştı.

“Yazı yazmak bir bakıma savaşmak”

Pakdil, “İslâm dini özgürlükçüdür, ilericidir, devrimcidir, bağımsızdır; sömürünün her biçimine karşıdır, başta anamalcılığa karşıdır, başta yabancılaşmaya karşıdır İslâm Öğretisi. İnsanın, yalnızca, 'emeğinin karşılığını yiyebileceğini' vurgular bu din. Benim için yazı yazmak bir bakıma savaşmak demektir. Çünkü yazılarımda, her türlü putçuluğa karşı, her türlü yabancılaştırmaya karşı, her türlü sapmalara karşı vermekte olduğum savaş anlatılmaktadır. Yazılarımda kirli mülkiyet tutkusunun insanı ele geçirmesi anlatılmaktadır. Yazılarım, kapitalizme ve sömürü düzenine karşı bir tepkiyi, bir eleştiriyi ifade etmektedir” sözleriyle kalemin gücünü anlatmıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?