banner30

banner29

Kur'an ayetleri paylaşan astsubay ordudan ihraç edildi!

Çanakale’de görevli Jandarma Astsubayı Turgay Can’ın şahsi sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlar nedeniyle görevinden ihraç edildiği belirtildi.

Gündem 06.11.2020, 17:52
Kur'an ayetleri paylaşan astsubay ordudan ihraç edildi!

Referansmedya.com'da yer alan habere göre, Daha önce Çanakkale İl Jandarma Disiplin Kurulu Başkanlığı tarafından ifadesi alınan Jandarma Astsubay Turgay Can,İçişleri Bakanlığı Yüksek Disiplin Kurulu Başkanlığı kararı ile meslekten ihraç edildi. 

Astsubay Can’ın ordudan ilişiğinin kesilme sürecinin 10 Kasım 2018 tarihinde sosyal medya hesabından yapmış olduğu paylaşım olduğu kaydedildi. Söz konusu mesajda Turgay Can’ın Ankebut Suresi’nden "(İbrahim) dedi ki: 'Siz dünya hayatında aranızda sevgi vesilesi olsun diye, Allah'ı bırakıp birtakım putlar edindiniz. Sonra kıyamet günü bazılarınız bazılarınızı inkar edecek ve bazılarınız bazılarınızı lanetleyecektir. Barınacağınız yer ise ateştir ve yardımcılarınız da olmayacaktır’’ ayetini paylaştığı öğrenildi. 

Putlardan kastı soruldu

Astsubay Turgay Can, ‘’Soruşturma sürecinde bu ayeti neden paylaştığım soruldu. Yaptığım paylaşımın 10 Kasım Atatürk'ün ölüm yıl dönümü ile ilgisinin olup olmadığı, ayette geçen put ifadesinin Atatürk için mi kullandığımı soruldu’’ dedi.  

İletinin kendisi tarafından yapıldığını kabul eden Can, "Evet doğrudur bu yazıyı ben paylaştım. Normalde hadis ve ayet paylaşıyorum. Buradaki maksadım Allah'ın, kelamını tebliğ amaçlı paylaşmaktır. Bu paylaşımın 10 Kasım'da  olması tesadüftür. Putlar kelimesini 'Atatürk' için kullanmadım’’ şeklinde ifade verdi.

Bir diğer gerekçe Aliya İzzetbegoviç’in sözü oldu

Turgay Can Kur’an'dan ayet dışında Bosnalı efsane komutan Aliya İzzetbegoviç’in "Savaş ölünce değil düşmana benzeyince kaybedilir" sözünü niçin paylaşıldığının da soru olarak yöneltildiğini anlattı. Turgay Can, 8 Ekim 2018 tarihinde Aliya izzetbegoviç'ün "Savaş ölünce değil düşmana benzeyince kaybedilir" sözünü ve Atatürk'ün vatandaşlarla birlikte şapkalı olarak çekilmiş fotoğrafını neden paylaştığım soruldu. "Bu söz hoşuma gittiği için paylaştım. Fotoğrafta Mustafa Kemal ve arkadaşları yoktu’’ cevabını verdi.

İçişleri Bakanlığı Yüksek Disiplin Kurulu Başkanlığı kararında, "Atatürk aleyhine işlenen suçlar hakkındaki kanuna aykırı fiiler işlemek" suçlamasıyla "Devlet Memurluğundan Çıkarma" cezası ile cezalandırılmasına karar verdi.

Yorumlar (13)
Faruk 8 ay önce
Fikir özgürlüğü. Boşuna fransayi kınamayın.
Mustafa 8 ay önce
Çok saçma bir ceza.
Ali 8 ay önce
Yazıklar olsun bu devlette görev yapmaması da onun için isabet olur inşAllah
selim 8 ay önce
Ayet paylaştığı için değil. Mustafa Kemal'in şapka giymesini eleştiren bir twit atmış. O da ihraç sebebi olamaz ama memurların da bu tip hareketlerden uzak durması lazım.
Adil 8 ay önce
Şu bir şahısa ait bilmem kaç sayılı "koruma kanunu'ndan" ne zaman kurulacak Türkiye.
Kıl ne zamandır adım atacak.
George millers 8 ay önce
Ordu ülkenin korunmasıyla ilgili bir teşkilatın sen profesyonel olarak inancını bulaştrmadan işine odaklanacaksın herkes inancıyla bir paylaşımda bulunursa ortada düzen kalmaz iyi bir karar
Alemdar 8 ay önce
Artık bu tapuların yıkılması gerek herkes sevmek zorunda değil 600 yıl hukumsuren bu toprakların asil sahibi Osmanlı padişahlari için neler denildi kim ceza aldı yazıktır günahtır birdisiplin soruşturmasıyla geçiştirilebilirdi başhekim de öyle harcandı kişisel tasarruflar kurumları bağlamaz kişileri bağlar
Sessizyolcu 8 ay önce
Askeriye kendisini Allah'tan üstün sanan bir kurum mu? Eğer senin yaptığın iş Allah'ın emri ile çelişiyorsa bunu sana söyleyen cezalandırır mısın yoksa kendini mi düzeltirsin. İşte bu adama verilen ceza "benim kanunların Allah'ın kanunlarından daha üstündür' demenin bir yolu
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?