banner30

banner29

Lübnan'daki Türk birliğinin görev süresi uzatılıyor

BM Geçici Görev Gücü (UNİFİL) bünyesinde 2006 yılından bu yana Lübnan'da görev yapan Türk birliğinin görev süresi 1 yıl daha uzatılacak.

Gündem 02.07.2008, 11:59 08.08.2019, 00:07
Lübnan'daki Türk birliğinin görev süresi uzatılıyor

Türk Birliğinin görev süresinin 1 yıl uzatılmasını öngören başbakanlık tezkeresi TBMM'ye sevk edildi. Tezkerenin gerekçesinde, TBMM'nin 5 eylül 2006 tarihinde verdiği 1 yıllık izin çerçevesinde Türk askerinin Lübnan'da görev yaptığı hatırlatıldı.

Görev süresinin TBMM'de 29 Mayıs 2007 tarihinde alınan kararla 1 yıl uzatıldığı hatırlatılan gerekçede, Türkiye'nin gerek UNİFİL kara harekatına, gerekse UNİFİL Deniz Görev Gücü'ne yaptığı katkılarla barışı koruma harekatının etkin biçimde icrasında önemli bir işlev üstlendiği ve bölgesel ve küresel ölçekte sahip olduğu saygın konumu pekiştirdiği vurgulandı.

UNİFİL'e katılımının Türkiye'nin bölgede barış ve istikrarın korunmasına yönelik politikasının sürdürülmesine önemli katkılarda bulunduğu kaydedilen gerekçede, UNİFİL'in görev süresinin 31 ağustos 2008 tarihinde sona ereceği, BM Güvenlik Konseyi'nin ağustos ayı içinde
görev süresinin yenilenmesi yönünde bir karar almasının beklendiği ifade edildi.

Lübnan'daki siyasi durum ve güvenlik ortamının, bu ülkedeki Türk askeri unsurlarının görevlerini sürdürmeleri açısından uygun olduğunun düşünüldüğü belirtilen tezkerede, Lübnan makamlarının doğrudan talepleri ve bölgedeki güvenlik koşulları da dikkate alınarak, BM Güvenlik Konseyi'nin UNİFİL'in görev süresinin uzatılması yönünde karar alması halinde hudut, şümul ve miktarı hükümetçe belirlenecek TSK unsurlarının 5 Eylül 2008 tarihinden itibaren 1 yıl daha UNİFİL harekatına iştirak etmesi için meclis'ten izin istendi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?