banner30

banner29

Madımak'a "katliam" diyemediler! Tepkiler çığ gibi...

"Katliam" ifadesini kullanmadılar, eleştiri okları üzerlerine çevrildi... CHP tabanından, Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş'ın "Madımak" mesajlarına çok sert eleştiriler var...

Gündem 02.07.2019, 16:20 02.07.2019, 16:43
Madımak'a "katliam" diyemediler! Tepkiler çığ gibi...

Madımak olaylarında hayatını kaybeden 33 şair, yazar ve ozan ile birlikte 37 kişi için olayların 26. yıl dönümünde anma etkinlikleri düzenlendi.

Yürüyüş sırasında 26 yıl önce yaşanan olayları kınayan pankart ve dövizler ile ölenlerin fotoğrafları taşındı.

Anma etkinliklerine başta CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba olmak üzere 12 milletvekili katıldı.

CHP'Lİ BELEDİYE BAŞKANLARININ PAYLAŞIMLARI DİKKAT ÇEKTİ

Bu acı olayın yıl dönümünde, CHP'nin çiçeği burnunda belediye başkanları Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu da sosyal medyada #unutMADIMAKlımda etiketi ile anma mesajları yayınladı.

CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu mesajında, "2 Temmuz 1993'te Sivas'ta yaşananlar hem insanlık hem ülkemiz tarihinde kara bir lekedir. Bu acı olayda kaybettiğimiz tüm canları rahmet ve özlemle anıyorum." ifadelerini kullandı.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ise şu mesajı yayınladı;

"2 Temmuz 1993 günü Sivas’ta meydana gelen provokasyon ve ağır ihmal sonucu hayatını kaybeden aydın ve sanatçılarımızı saygıyla anıyor, yaşadığımız onca acıya rağmen kardeşliğini hiç bozmayan milletimize şükranlarımı sunuyorum."

BÜYÜK TEPKİ TOPLADILAR

Ancak CHP'li başkanların bu mesajları özellikle kendi tabanlarından büyük tepki gördü.

İmamoğlu ve Yavaş'ın sosyal medyada paylaştıkları mesajlara Madımak katliamına "katliam" diyememeleri çok sert eleştiri beraberinde getirdi.

Bazı vatandaşlar, özellikle Yavaş'ın "provokasyon" ifadesine ateş püskürürken, "Faşistin solculuğu da buraya kadar", "Provakasyon mu?" şeklinde yorumlar yapıldı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?