banner29

Mağazalar kapalı satışlar sanal ortamda!

Türkiye genelinde 100’den fazla AVM’nin ve büyük çarşılardaki markalı mağazaların Coronavirüsüyle (Covid-19) mücadele kapsamında kepenklerini kapatması sonrası online satış ağları devreye girdi.

Gündem 30.03.2020, 12:45
Mağazalar kapalı satışlar sanal ortamda!

Dünyayı tehdit altına alan; Türkiye’de paniğe yol açan yeni tip Coronavirüsü (Covid-19), alışveriş alışkanlıklarını da değiştiriyor. Perakende firmalarının AVM’lerde ve caddelerde yer alan mağazalarına geçici olarak kilit vurmaları, e-ticaret sitelerini ön plana çıkarıyor. Söz konusu sitelere gelen siparişler sürekli artıyor.

Siparişler rekora koşuyor

Erkek, kadın ve çocuk giyim ürünlerine internet üzerinden gelen taleplerin ardı arkası kesilmiyor. Yoğun bir tempo içerisine giren online satış platformları, talepleri karşılamakta zorlanıyor. Nitekim gömlek, süveter, pantolon, ceket, sweatshirt satışları rekora koşuyor. Etek, bluz, hırka ve mont için de aynı durum geçerli.

Sanal mağazalara akın var

Şu aşamada mobilya ve mutfak takımları da sanal mağazalardan temin ediliyor. Gerek oturma grupları, masalar ve sandalyeler gerekse tabak, çatal ile bıçak setleri için e-dükkânlara başvuran başvurana. Covid-19 korkusundan ötürü beyaz eşyalar ve yeni nesil ürünler, internetten satın alınıyor. Bugünlerde en çok tercih edilen ürünler ise televizyon, buzdolabı, fırın, bulaşık makinesi, çamaşır makinesi, akıllı telefon, tablet, lap top ve fotoğraf makinesi.

E-ticaret sitelerinin yetkilileri, dijital satış kanallarının tüketiciler tarafından güvenli bulunduğuna dikkat çekiyor. Bu kanalların ürün ve fiyat karşılaştırmaları yapmaya imkân verdiğini anlatan aynı yetkililer, şunları kaydediyor: “Alışveriş eğilimlerindeki dönüşüm, Covid-19’un tüm dünyayı tesiri altına almasıyla hızlandı. Salgından korunmak için evlerine kapanan tüketiciler tarafından gıda ve hijyen ürünlerinin yanı sıra kıyafetler, halı çeşitleri, mobilya ile ev tekstil ürünleri, mutfak malzemeleri, beyaz eşyalar, teknolojik cihazlar internetten tedarik edilir oldu. Öyle görünüyor ki bu eğilim güçlenecek, kalıcı hale gelecek.”

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?