banner30

banner29

Mahkemeden skandal Gezi Kalkışması kararı! Hepsi beraat aldı...

Gezi Parkı eylemlerine ilişkin yürütülen davada, Osman Kavala, gazeteci Can Dündar, Ayşe Mücella Yapıcı ve oyuncu Mehmet Ali Alabora'nın beraatine karar verildi.

Gündem 18.02.2020, 15:09 18.02.2020, 16:52
Mahkemeden skandal Gezi Kalkışması kararı! Hepsi beraat aldı...

Gezi Parkı eylemlerine ilişkin aralarında iş adamı Osman Kavala, gazeteci Can Dündar, Ayşe Mücella Yapıcı ve oyuncu Mehmet Ali Alabora'nın da bulunduğu 1'i tutuklu 6'sı firari 16 sanığın "Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçundan yargılandığı davada karar çıktı. Sanıklar tüm suçlardan beraat etti.

Gezi Parkı davasında ikinci duruşma: 'Sanıklar 5 yıl önce beraat etmişti, aynı suçtan ikinci dava açılamaz'

İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada davanın tek tutuklu sanığı Kavala, “Delil vasfı taşımayan bilgi ve bulguların sayısının artırılması onları delil haline getirmez. Önceki duruşmada AİHM’den kararlarını dikkate almama kararınızın, heyetinizin AİHM’den normlarını ihlal eden bir merci olarak göstereceğini ve bu davanın adil bir şekilde sonuçlanmayacağına inanmamızı sağlayacağını söylemiştim. Davanın adil bir şekilde yürütülmesi için usul kurallarına uyulması gerekir” diye konuştu.

Mütalaada ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenen Yapıcı ise “Ben savunma yapmayacağım çünkü savunmamı beraat ettiğim mahkemede yaptım. Sizlerin olmadığı mahkemede bunun gerekçesini açıkladım. Buradaki arkadaşlar için süre talep ediyorum, kendim için değil” dedi.

Tutuksuz sanık Can Atalay da savunmasında iddianamenin FETÖ mensupları polislerin topladığı delillerle yazıldığını söyledi.

Tayfun Kahraman “Mütalaa hakkında savunma yapamayacağım. 6 günde isnat edilen böyle bir suça karşı savunma yapmaya hazırlanamadım. Süre talep ediyorum” ifadelerini kullandı.

Kararını açıklayan mahkeme heyeti Kavala, Ayşe Mücella Yapıcı, Can Atalay, Tayfun Kahraman, Ali Hakan Altınay, Yiğit Aksakoğlu, Yiğit Ali Ekmekçi ve Çiğdem Mater Utku ve Mine Özerden hakkında 'cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs', 'mala zarar verme', 'nitelik yağma', 'tehlikeli maddelerin izinsiz olarak bulundurulması veya el değiştirilmesi', 'kasten yaralama', 'ağırlaştırılmış yaralama' ve 'Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu'na muhalefet' suçlarından dava açıldığını hatırlatarak, 'yüklenen suçların işlendiğine dair mahkumiyete yeter derecede hukuka uygun somut ve kesin delil bulunmadığı'ndan sanıkların beraatine hükmetti.

Tek tutuklu sanık Kavala'nın da tahliyesine hükmedildi. Kavala 1 Kasım 2017'den bu yana tutukluydu. 

Dündar ve Alabora'nın da aralarında olduğu 7 firari sanığın dosyaları ayrıldı 

Firari sanıklar Can Dündar, Mehmet Ali Alabora, Ayşe Pınar Alabora, Gökçe Tüylüoğlu, Handan Meltem Arıkan, Hanzade Hikmet Germiyanoğlu ve İnanç Ekmekçi'nin dosyalarının ayrılmasını kararlaştıran mahkeme, bu sanıklar haklarındaki yakalama kararlarını kaldırdı.

Mahkeme, bu sanıklar hakkında ifadelerinin alınmasına yönelik yakalama kararı çıkardı.

Yorumlar (1)
Alperen Yavuz 1 yıl önce
Maalesef bugün Adalet dedikleri kılıç, şimdilik bu düzenin kurucularının elinde. Bu sebeple, gereken yerde kullanmamıza izin vermiyorlar. Sadece, kendilerinin gitmesini, silinmesini istediği yerde ve istedikleri kişinin kullanmasına göz yumuyorlar. Mesela Mısır-Sisi. Hani derler ya sivri sinekleri bertaraf etmek istiyorsan bataklığı kurutacaksın. İş te bizde, adil bir adalet görmek istiyorsak, "yeni dünya düzeni" dedikleri bu bataklığı kurutmalıyız ki, mazlumların yüzü gülsün, zalimler hak ettiklerini bulsun, yaşayan ve doğan-doğacak tüm insanlık huzur bulsun. Bunu biz yapmazsak, Allah bizden daha iyi bir topluluk ile mutlaka bu durumu değiştirecek. Bizde sessizliğimiz ile bir kuru ot misali yok olup gidereceğiz.
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?