banner30

banner29

'Mavi Marmara'da Türkiye tuzağa itildi!' TİKA Başkanı yazdı...

Dr. Serdar Çam 10 kişinin şehadeti ve 56 gönünllünün ağır yaralanmasıyla sonuçlanan Mavi Marmara olayının 10. yıldönümünde, öncesi ve sonrasında yaşananlar üzerine dikkat çeken bir analiz yazısı paylaştı.

Gündem 31.05.2020, 18:22 31.05.2020, 20:48
'Mavi Marmara'da Türkiye tuzağa itildi!' TİKA Başkanı yazdı...

Geçtiğimiz yıl Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı olarak atanan ve halen Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) başkanlığı görevini yürüten Dr. Serdar Çam, Mavi Marmara üzerine bölgeyi iyi bilen bir isim olarak dikkat çeken bir paylaşımda bulundu.

Siyonist İsrail rejim güçlerinin Gazzeye yardım amaçlı Türkiye'den yola çıkan Mavi Marmara gemisine saldırarak 10 gönüllü aktivisti şehit edip 56 kişiyi yaralamasıyla sonuçlanan Mavi Marmara olayının yıldönümünde yazan Çam, gemide şehit olan kişilerin tamamının ve 56 kişinin büyük çoğunluğunun Türk olmasının bir tesadüf olamayacağını vurgularken Türkiye'nin bu hadiseyle tuzağa çekilmek istendiğini aktardı. Diplomatik anlamda Gazze'nin daha zor duruma düştüğünü ifade eden Çam,çarpıcı tespitlerde bulunduğu bir analiz yazısı paylaştı.

İşte Dr. Serdar Çam'ın Twitter hesabından paylaştığı o açıklamaları:

“İyi niyetle,mazlumların sesini dünyaya duyurmaya yönelik çok uluslu yolculardan 10 yolcunun tamamı ve 56 yaralının çoğunluğu Türk olması düşündürücüdür. Bu katliamla Devletimizin onuru incitilmiştir. Birkaç cepheden geliştirilmiş bir tuzağın içine yolcular ve devletimiz itilmiştir”

“GAZZE’NİN EKONOMİK GERÇEKLERİ VAR”

Gazzelilerin her fırsatta Tükiye'ye teşekkür ettiklerini ama Mavi Marmara sonrası şartların daha da zorlaştığını söylediklerini aktaran Çam, “En yetkili ağızdan İsrail ile ilişkilerin geliştirilmesini ve sürecin rahatlatılmasında Türkiye’nin aracı ve daha da etkin olması istenmiştir. Günlük 1000 Kamyonun giriş çıkış yaptığı, 2 milyonluk Gazze’nin kendine özgü ekonomik gerçekleri vardır. İşsizlik, ambargo şartları ve bölgeye mal ve insan giriş çıkışı dahil, Gazze’de Türkiye’nin kalkınma yardımlarının, inşaatlarının yapılma süreçleri daha da zorlaşmıştır” dedi.

“TÜRKİYE'NİN ELİ ZAYIFLATILDI”

Çam, açıklamalarına şu ifadelerle devam etti: “Türkiye’nin Gazze ile Ramallah yönetimlerini yakınlaştırma çabaları inkıtaya uğramış, eli zayıflatılmıştır. Buna mukabil Mısır ve bazı Arap ülkeleri aktifleşmiştir. Tek Filistin, etkin 1 devlet olma süreçleri yerine, parçalı, kargaşalarla dolu Filistin yapısı böylece ortaya çıkmıştır.”

“FİLİSTİN’İN DÜĞÜMLERİ ÇOĞALDI”

“İsrail’in sol/liberal kesimler gerilemiş, radikal ve yerleşimci/işgalci zihniyetlerin daha da artmasına zemin oluşmuştur. Şahinlerin daha da şiddetli saldırmalarına fırsatlar ürettirilmiştir. Her kesimin aklı-selim insanlarının eli zayıflamıştır. Filistin’in düğümleri çoğalmıştır. ”

“TÜRKİYE DİPLOMATİK OLARAK DIŞARIDA KALDI”

“Yıllarca kamuoyunun dikkatleri Gazze’ye bilerek/bilmeyerek çektirilerek, Batı-Şeria’ya ve en önemlisi Kudüs’e/ Mescid-i Aksa’ya odaklanma zayıflatıldı. Halbuki Kudüs’te yaşayanlar özgürlük anlamında. Gazze’dekilerden çok daha zor dönemler geçirdi/geçiriyor.  Filistin /İsrail’i 401 yıl boyunca yönetmiş bir imparatorluğun varisi olarak diplomatik olarak dışarıda kalarak fırsatları değerlendiremedi.”

“TÜRKİYE’NİN PEK ÇOK SARMALA GİRMESİNE ZEMİN OLDU”

“Türkiye’nin oyun dışına itilmesi, Diplomatların Kudüs’te, Tel-Aviv’de etkin ve verimli olamaması kimseye yarar getirmedi. Aslında bilinen o meşhur Kazan-Kazan hedefinin aksine herkes Kaybet-Kaybet yaşadı. (Filistin/israil de dahil olmak üzere aslında uzun vadede kimse bir şey kazanmadı). TC’nin pek çok sarmala girmesine zemin oldu. Bizi o sivil eylemlere iten ülkelerin çoğu İsrail’de etkin kaldı.”

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?