banner29

Mayıs ayından, 8 Ekim'e dolar opsiyonladılar!

8 Mayıs 2019 tarinde Bloomberg HT kanalında yayınlanan bir ekonomi programında, Trump'ın küstah tehtid ve açıklama yaparak ''Daha önceden yaptım! Yine yaparım! Türkiye ekonomisini çökertirim'' sözlerini sarfettiği 8 Ekim tarihine dair aktarılan bilgiler kafaları karıştırdı. Birileri ta Mayıs ayından, 8 Ekim 2019 tarihine döviz opsiyonlamış! Neden? Nasıl? Ve Kim Bunlar? Bu ''öngörüyü'' nasıl yapabildiler?

Gündem 08.10.2019, 11:44 08.10.2019, 21:05
Mayıs ayından, 8 Ekim'e dolar opsiyonladılar!

Bloomberg HT kanalının 8 Mayıs tarihli "Küresel Piyasalar" programında tartışma çıkaracak bilgiler verildi. Yayınlanan programda ekonomist Şant Manukyan 8 ekim 2019 tarihine dikkat çekti.

Manukyan, döviz üzerinden aylar öncesinden 8 Ekim 2019'a yönelik yoğun bir ilgi olduğunu dile getirerek, "Ekim'in 8'ine 150 milyon dolarlık alma-satma tarafına opsiyon yazılmış. Ne olduğunu gerçekten bilmiyorum" ifadelerini kullandı.

Trump ise, 8 Ekim'de Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Daha önce de açık bir şekilde söylediğim gibi, tekrar ediyorum, eğer Türkiye benim müstesna ve eşsiz bilgeliğimle belirlediğim sınırların dışına çıkarsa (daha önce yaptığım gibi) Türkiye ekonomisini mahvederim" tehdidinde bulundu.

BU NE ANLAMA GELİYOR?

Akıllara gelen bir takım soruları ise kamuoyu adına soralım: Birilerinin 8 Ekim'de Trump tarafından yapılacak açıklamadan haberi mi vardı?  Bu nasıl planlandı? Döviz manipülasyonu için 8 Ekim tesadüf mü? Planlı mı? Bahsi geçen videoda aktarılan opsiyonları oluşturanlar kim-ler? Hangi kişiler ve şirketler? Soru işaretlerinin giderek artması sebebiyle kamuoyu, yetkililerden açıklama bekliyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?