banner29

Medical Park Kocaeli Hastanesi 'Filistinli gencin cenazesi'yle ilgili ortaya atılan iddiaları yalanladı

Geçtiğimiz günlerde Kocaeli Medical Park Hastanesi'nde hayatını kaybeden Filistinli bir gencin cenazesinin rehin alındığı iddia edilmişti. Söz konusu iddiaların ardından Medical Park Hastanesi yaptığı açıklamada böyle bir hadisenin söz konusu olmadığını vurguladı.

Gündem 15.03.2021, 19:22 17.03.2021, 16:33
Medical Park Kocaeli Hastanesi 'Filistinli gencin cenazesi'yle ilgili ortaya atılan iddiaları yalanladı

Kocaeli'nin Kartepe ilçesinde yaşanan trafik kazası sonucu 112 tarafından en yakın hastaneye getirilen Filistinli yetim hastanede tedaviye alındı. Bir hafta sonra hayatını kaybeden gencin cenazesinin hastane tarafından rehin alındığı iddia edilmişti. İddiaların ardından Medical Park Hastanesi yaptığı açıklamayla yaşanan olayla ilgili tüm detayları paylaştı.

Medical Park'tan yapılan açıklamada yaşanan olay şu şekilde sıralandı:

Yabancı uyruklu vatandaşlar, yanında ailesi yoksa ve yurtiçi-yurtdışı sağlık sigortası kapsamında değilse vatandaşı olduğu ülkenin Türkiye sınırları içindeki başkonsolosluğu güvencesi altında tedavisi yapılmaktadır. Bununla birlikte hastamızın tedavi için hastanemize getirildiği ilk esnada ilgili ATV firması yetkilileri tarafından kaza sigortası mevcut olduğu ve hiçbir konuda sıkıntı yaşanmayacağı ifade edilmişse de ilgili firma yetkilileri hastamız ameliyata alınmış iken hastaneden ayrılmışlardır. İşbu durum üzerine firma yetkililerine ulaşılmaya çalışılmış ve kendilerine not bırakılmıştır. Bu durum üzerine firma yetkilileri tarafından Filistin Konsolosluğu ile iletişime geçileceği bilgisi verilmiştir.

Firma yetkilileri tarafından sürecin Filistin Konsolosluğu ile paylaşılması akabinde hastanemiz tarafından da Filistin Konsolosluğu ile iletişime geçilmiş konu aktarılarak aileye ulaşılması sağlanmıştır. Aile fertlerinin ülkemize gelmek üzere vize işlemleri ile ilgilendiği süreçte 14 Mart 2021 tarihi saat 14:00’da hastamız Abdallah S.M. Alheresh Najva yoğun bakım ünitesinde hayatını kaybetmiştir. Hastamızın pazar günü hayatını kaybetmesi nedeniyle Filistin Konsolosluğu’na ulaşılamamıştır. Haber içeriğinde yer alan belge ise tamamen savcılık tarafından otopsi sonrası Filistin Konsolosluğu görevlisine verilen resmi bir defin belgesi olup ücret ile herhangi bir ilgisi bulunmamaktadır. Bahsi geçen durum hakkında Filistin Yardımlaşma Derneği hastanın kimsesiz olduğunu düşünerek sürece dahil olmak istemişse de hastanemiz tarafından vefat eden hastamızın ailesinin konudan haberdar olduğu iletilmiş ve 16.03.2021 tarihinde cenaze Filistin Konsolosluğu’na teslim edilmiştir. Hatta aynı tarihte Filistin Konsolosluğu tarafından VM Medical Park Kocaeli Hastanemize hitaben acı bir kaza sebebiyle hayatını kaybeden Abdallah S.M. Alheresh isimli Filistinli gencin hayatını kurtarmak için gösterilen tüm çaba ile konu hakkında iyi muamele ve kardeşçe yaklaşım gösterilmesi ve cenazenin kolayca teslim edilmesi sebebiyle teşekkür mektubu iletilmiştir.

Bu kapsamda Hastanemiz hakkında iftira ve karalama boyutundaki iddialar üzüntü ve şaşkınlık ile karşılanmıştır. Zira söz konusu haber yazısı hiçbir suretle gerçeklikle bağdaşmayacak şekilde tek taraflı duyuma dayalı bilgiler ile kaleme alınmış olup bu şekilde gerçeğe aykırı haber yapılarak halkımızın yanıltılması hiçbir suretle habercilik etiğine uygun değildir. Nitekim haber konusu hakkında Hastanemize başvurularak konu ile ilgili hiçbir bir bilgi alınmaya çalışılmadığı gibi asılsız iddialar ile haber verme amacı aşılmış ve bu durum halkımız ile de paylaşılarak VM Medical Park Kocaeli Hastanesi basın özgürlüğü ilkelerine aykırı olarak zan altında bırakılmıştır.

Medical Park Hastaneleri daima hasta yararı ilkesini gözeterek, yıllardır ülkemizde sağlık sektöründe hizmet veren öncü bir kuruluştur. Yasalara uygun olarak, resmi makamlardan herhangi bir bilgi ve belge talep edilmesi durumunda paylaşmaktan imtina etmeyeceğimizi ve hastanemize yapılan iftiralar yönünden gerekli yasal yollara müracaat hakkımız saklı kalmak kaydıyla hakkımızda yayınlanan asılsız habere karşı gerçekleri kamuoyuna saygıyla bildiriyoruz.

FİLİSTİN BAŞKONSOLOSLUĞU'NDAN TEŞEKKÜR MESAJI

Ortaya atılan iddialar ve hastanenin verdiği cevapların ardından Filistin İstanbul Başkonsolosluğu'ndan Medical Park Kocaeli Hastenesi'ne teşekkür mektubu gönderildiği ortaya çıktı. Söz konusu mektupta, ''Filistin istanbul Başkonsoloslugu olarak VM Medical Park Kocaeli Hastanesi'ne ve tüm çalışanlarına, acı bir kaza yüzünden hayatını kaybeden ABDALLAH S. M. ALHERESH isimli Filistinli gencin hayatını kurtarmak için gerekli saglik bakımlarını yaptıklan ve gösterdikleri tüm çaba için şükranlanıma sunuyoruz. Bu münasebetle bu konuda iyi muamele ve kardeşçe yaklaşımınız, aynca cenazeyi kolayca teslim ettiğiniz için hepimize en içten takdir ve ihtiramlarımızı sunuyoruz.'' ifadeleri kullanıldı.

Ceset teslim tutanağı:

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?