banner29

Meral Akşener'den pes dedirten İstanbul Havalimanı açıklaması!

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, İstanbul Havalima'nın hizmet veremediğini ve şu an tek hizmet verebilen havalimanının Atatürk Havaliman'ı olduğu, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in de bu yüzden Atatürk Havalimanı'na indiğini iddia etti

Gündem 10.01.2020, 14:02 10.01.2020, 14:11

Türkiye'nin Rusya'dan satın aldığı S-400 hava savunma sistemlerine ilişkin “Büyük bir güvensizlik neticesinde sarayın korunması için alındığına dair bir duyum var. Umarım doğru değildir. Bir duyum olarak söylüyorum” diyerek algı oluşturmaya çalışan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, İstanbul Havalimanı ile ilgili söylediği yalana Rusya lideri Vladimir Putin'i alet etti.

Meral Akşener, koltuğa oturduğu günden itibaren gündemi 'şov'larıyla meşgul eden CHP'li Ekrem İmamoğlu'nun başkanlığını yürüttüğü İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen "Kanal İstanbul Çalıştayı"nda konuştu.  

YALANA PUTİN'İ ALET ETTİ

İlk fazı açılan ve bugün itibariyle 90 milyon yolcu kapasitesine sahip İstanbul Havalimanı'nı karalamayan çalışan Akşener, Türk Akım doğal gaz boru hattının açılış törenine katılmak üzere İstanbul'a gelen Rusya Devlet Başkanı Putin'i de yalanına alet etmeyi ihmal etmedi. İP Genel Başkanı, "Putin İstanbul havalimanına inemedi, Atatürk Havalimanı’na inmek zorunda kaldı. Kimsenin fikrini almadan 5 milyar dolarlık yatırım yaptı. Doğru düzgün uçaklar inmiyor." dedi.

Oysa ki Putin, Atatürk Havalimanı'nına Devlet Konuk Evi bulunduğu için inmişti. Aynı saatlerde ise Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ile heyeti de İstanbul Havalimanı'na iniş yapmıştı.

50 UÇAK SABİHA GÖKÇEN'E DEĞİL İSTANBUL HAVALİMANI'NA İNDİ

7 Ocak tarihinde Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanında özel bir havayolu şirketine ait Boeing 737-800 tipi yolcu uçağı olumsuz hava şartlarının ardından pistten çıkarak toprak zemine saplanması sonucu bütün seferler iptal olmuştu. Sabiha Gökçen havalimanının uçuş trafiğine kapalı olduğu saatlerde 50 uçağın İstanbul Havalimanı'na yönlendirildiği ve hizmet verildiği açıklandı. Bu süre zarfında İstanbul Havalimanı olumsuz hava koşulları altında sorunsuz bir şekilde operasyonu gerçekleştirdi.

Operasyon ile ilgili İstanbul Havalimanı işletmecisi İGA tarafından şu açıklamayı yapmıştı:

"İstanbul Havalimanı, Sabiha Gökçen Havalimanı'nın uçuşlara kapatıldığı süre boyunca (7 Ocak 2020 saat 10.00'dan 8 Ocak 2020 saat 06:00'a kadar) başarılı bir operasyona ev sahipliği yaparak Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan, İstanbul Havalimanı'na yönlendirilen (divert) 50 uçağa hizmet verdi. Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan yapılması planlanan ancak pistin kapalı olması sebebiyle yönlendirme yapmadan (divert yapmadan) İstanbul Havalimanı'ndan gidiş seferi düzenleyen uçuş sayısı ise 50 olarak gerçekleşti."

PAS GEÇMELER BİR YILDA YARI YARIYA DÜŞTÜ

İstanbul Havalimanı İşletmecisi İGA, fırtına nedeniyle çok sayıda uçağın pisti pas geçtiği iddialarını yalanladı ve uçuşlarda bazı gecikmelerin yaşandığını duyurmuştu.

Atatürk Havalimanı ve İstanbul Havalimanı'nın uçak pas geçme oranlarının karşılaştırıldığı açıklamada, "30.12.2019 (dün) İstanbul Havalimanı'nda gerçekleşen operasyonda rüzgar sebebi ile 13 pas geçme yaşanmıştır. Bu yılın Nisan - Aralık dönemi ile geçen yılın aynı döneminde İstanbul Havalimanı ve Atatürk Havalimanı karşılaştırıldığında; İstanbul Havalimanı'nda 620 uçak pisti pas geçerken, bu rakam Atatürk Havalimanı'nda geçen yıl 1.016 olarak gerçekleşmiştir. Tüm bu yıl ortalamaları da gösteriyor ki; uçakların pisti pas geçme oranında İstanbul Havalimanı, Atatürk Havalimanı'nın geçen yılki pas geçme sayısının yaklaşık olarak yarısı seviyesindedir. Havacılıkta pas geçme ve divert, emniyetli bir uçuşun önemli aşaması olup pilotların uçuş güvenliği için uygun gördüğü prosedürlerdir. İstanbul'u etkileyen olumsuz hava koşullarına rağmen İstanbul Havalimanı'nda, operasyon kesintisiz olarak devam etmekte ve herhangi bir sefer iptali bulunmamaktadır" ifadelerine yer verilmişti.

Yorumlar (1)
tugo 1 yıl önce
...böyle muhalefetler...devam, devam...
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?