banner29

Meşhur şarkıcı Linet, Seferad Yahudisi mi? 'Biz 600 sene önce İspanya'dan geldik'

Ünlü şarıcı Linet, magazin muhabirlerinin kendisini Kim Kardashian'a benzetmesi sonrası kendisinin yaptığı '600 sene önce İspanya'dan geldik' açıklaması sonrası tekrardan 'Linet, Seferad Yahudisi mi?' sorusunu akıllara getirdi.

Gündem 07.03.2020, 20:14 07.03.2020, 21:01
Meşhur şarkıcı Linet, Seferad Yahudisi mi? 'Biz 600 sene önce İspanya'dan geldik'

Şarkıcı Linet önceki akşam doğum gününü yakın arkadaşlarıyla kutladı.

45 yaşına giren şarkıcı, 2020 yılının kendisi için güzel geçtiğini belirtti. Linet, Kim Kardashian’a benzetilmesiyle ilgili, “Beni bir tek Kim Kardashian’a değil birçok dünya yıldızına benzetiyorlar. Bizim soyumuz 600 yıl önce İspanya’dan geliyor, birçok kişiye benzeyebilirim” açıklamasını yaptı.

Kendisi de açıklamıştı

Habertürk'e 6 Şubat 2018'de verdiği röportajda da Seferad Yahudisi olduğunu ifade etmiş olan Linet, Türkiye'de bulunan 25 bin yahudinin 24 binini içine alan Seferad yahudilerindendir.

Seferad Yahudisi nedir?

İbranicede 'Sefarad', İspanya anlamına gelmektedir. İspanya dışında Portekiz, İtalya, Kuzey Afrika, Türkiye, Ege Adaları ve Balkan Musevilerinin de büyük bölümü bu adla anılır. 16.yüzyılda bütün bu gruplar, Judeo-Espegnol veya "Ladino" denen ve İspanyolca'nın Kastilya lehçesine ilave edilmiş; Türkçe, İbranice hatta Rumcadan gelen kelimeler ve deyimler ile bina edilmiş bir dil konuşuyorlardı. Bu dil son dönemde unutulmaya yüz tutmuştur. 1492'de İspanya'dan kovulan Museviler, İspanya kökenli oldukları için kendilerine "Sefarad" adını koymuşlardır.

Genişletilmiş anlamda ise bugün, Sefarad, Aşkenaz olmayan tüm Yahudilere verilen addır. Bugün Türkiye'de yaşayan 25.000 Yahudi'nin yaklaşık %96'sını oluşturan Sefaradlar'ın sayısı 24.000 civarındadır, %4'ü oluşturan Aşkenaz Museviler'in sayısı 1.000 civarındadır.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?