banner30

banner29

'Milletimizin değer ve birikimleri kültür emperyalizmiyle yok ediliyor'

Eğitimci yazar Mehmet Emin Sofuoğlu, Türkiye'de gerçekleştirilen kültür emperyalizmyle milletimizin kendine ait kültür ve değerlerinin imha edilmeye çalışıldığını vurguladı.

Gündem 25.12.2019, 23:42 26.12.2019, 00:19
'Milletimizin değer ve birikimleri kültür emperyalizmiyle yok ediliyor'

Habervakti yazarı Sofuoğlu, ''Yıllardır milletimizin kendine ait değer ve birikimleri; gerek eğitim-öğretim ile, gerek kitle iletişim araçları ile sürekli olumsuzlanmakta,  seküler yaşam biçimi teşvik edilerek, milletimizin tarihi, kültürel ve inanç kodları değiştirilmeye çalışılmaktadır.'' vurgusunda bulunarak geldiğimiz noktadaki vahameti bir kez daha ortaya koydu.

İşte Sofuoğlu'nun söz konusu yazısı:

Bin yıl İslam kültürüyle yoğrulmuş milletimize, önce ilim ve teknik ithali ile başlayan, ardından kültürel etkilenmeyle devam eden ve en sonunda da operasyonel metotlarla bir yaşam biçimi olarak dayatılan Batılılaşma sürecinin sonunda ulaşılan noktanın tezahürlerinden biri de, yılbaşı kutlamalarıdır.

Yıllardır milletimizin kendine ait değer ve birikimleri; gerek eğitim-öğretim ile, gerek kitle iletişim araçları ile sürekli olumsuzlanmakta,  seküler yaşam biçimi teşvik edilerek, milletimizin tarihi, kültürel ve inanç kodları değiştirilmeye çalışılmaktadır.

Bugün yılbaşı eğlenceleri ile ortaya konulan, aslında manevi bir kopuşun yansımasıdır.

Eğlencelerin niteliğine baktığımızda da batılıların eğlenme biçimlerinin taklit edildiği, içki, dans, yılbaşı hindisi, çam ağacı, noel baba figürü, piyango gibi unsurların hep Batı’ya ait seküler kültür unsurları olduğu net bir şekilde görülmektedir.

Yılbaşı kutlamalarının dini bir yönünün olmadığı, Hristiyanların önemli bir günlerini kutlamak gibi bir niyetin bulunmadığı, sadece yeni bir yıla girmenin kutlandığı gibi, masumlaştırma yaklaşımları son derece tehlikelidir. 


Bu tür yaklaşımlarla yılbaşı eğlenceleri sıradanlaştırılarak yaygınlaştırılmaya çalışılmaktadır!

Yılbaşı eğlencelerini bir farkındalık olarak bilinçli bir idrak ile gerçekleştiren azınlıklar olduğu gibi, kimliksizleştirilmiş ancak arzu edilen yeni kimliğe de büründürülememiş halk kesimlerinin ‘uydum kalabalığa’ kabilinden, meselenin künhüne vakıf olmadan iştirak ettikleri de görülmektedir. 


Yılbaşını kutlamak ve noelde eğlenmek için olarak evlerimizde ve şehirlerin meydanlarında, sokaklarında özel hazırlıklar yapmayalım! Noel ağaçları dikmeyelim! Evlerimizi, işyerlerimizi ve sokaklarımızı süslemeyelim! 


Ailemizi, çocuklarımızı, torunlarımızı, halkımızı, bu kültür ve inanç değerlerimizi yozlaştırmayı hedef alan küresel emperyalizmin kurduğu tuzağın pençesine atmayalım!

Buralara harcayacağımız parayı ayırarak, yetimlere, fakir, fukaraya verelim!


Öğrencilerimizi, işçilerimizi, memurlarımızı, çalışan personelimizi yılbaşı eğlencelerine teşvik etmeyelim!


Yılbaşı çekilişleri ve hediyeleşmeleri yapmak zorunda bırakmayalım! 


Kamu kurumlarının misafirhanelerinde, otellerinde, öğretmenevi ve polisevlerinde, belediye kültür merkezleri ve düğün salonlarında, alkollü yılbaşı kutlamalarına izin vermeyelim!


Çanakkale’yi geçemeyerek vatanımızı işgal edemeyenlerin, alkolle, eğlenceyle, noelle yüreklerimizi işgal etmelerine izin vermeyelim!

Yeryüzünü bozguna uğratan, İslam coğrafyalarını işgal ederek kana bulayan küresel emperyalistlerin, Müslümanlara yaptıkları vahşi zulümleri, taşeron terör örgütleri ile askerimizi, polisimizi şehid etmelerini kutlayacakları ve eğlenecekleri bu geceyi, kendimize, çocuklarımıza, gençlerimize ve halkımıza makul bir eğlence gibi sunmayalım!


Yapılan ve yapılmak istenilenin asıl maksadı, milletimizi kültür ve medeniyet köklerinden koparmak ve İslam diniyle olan bağlarını ortadan kaldırmaktır. 

Yılbaşı eğlenceleri, aslında, vahşi emperyalist küresel üst aklın, Müslüman toplumları, batının ışıltılı seküler yaşamına öykündürerek, öz değerlerinden koparıp popüler kültür ile sömürmeyi hedefledikleri, postmodern tuzaklardır! 


Kadim geleneğimizden beslenen toplumsal ve bireysel ruhumuzu, bu postmodern esarete prangalatmayalım!


Noel kutlamalarını kültür emperyalizminin bir sonucu olarak değerlendiriyor, milletimizin kendi medeniyet değerleriyle buluşmasını diliyorum.


Fi emanillah

Yorumlar (2)
HHM 6 ay önce
görmek anlamakta yıllarca zorlandıgımız ama her ne kadarda önemsemesekte öenmsemediğimiz konular ruhumuza beynimize yavaş yavaş işlemektedir. belki şimdi değil belki elli yıl sonra değil ama 100 yıl sonra sanki kendi kültürümüz kendi sosyal dini ailevi yaşantımız gibi yaşamaya başlayacıgız. iş bu yüzden bir an önce kendimize gelmeli ufak büyük kendi din ve kültürümüzü yansıtmayan bu davranış tavır ve yaşam tarzından uzaklaşmalıyız.
Yıldız Kızmaz Türk 6 ay önce
Kültür savaşı çok sinsice yapılıyor ve maalesef Çanakkale'de düşmana dur diyen atalarımızın torunları bugün bu kültür savaşında karşı cephede yer alıp yine bize, bizim cepheye ateş ediyor, bize kurşun sıkıyor. Yazık ki ne yazık ...
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?