banner29

Milyarder Soros: Avrupa Putin'e karşı Türkiye'nin yanında olmalı!

Dünyaca ünlü Amerikalı milyarder George Soros, Suriye konusunda kaleme aldığı yazısında Avrupa'nın Rusya Devlet Başkanı Putin'in savaş suçlarına karşı Türkiye'nin yanında durması gerektiğini söyledi. Saros, Suriye'de sivillerin hayatını korumak için askeri güç kullanan tek ülkenin Türkiye olduğunu anlattı.

Gündem 05.03.2020, 13:58 05.03.2020, 14:06
Milyarder Soros: Avrupa Putin'e karşı Türkiye'nin yanında olmalı!

Macaristan asıllı Amerikalı milyarder spekülatör George Soros, Financial Times için kaleme aldığı yazıda, "Avrupa'nın Rusya lideri Putin'in savaş suçlarına karşı Türkiye'nin yanında durması gerektiğini" söyledi.

Aynı zamanda Açık Toplum Vakfı'nın başkanı olan Soros, "Rusya'nın Eylül 2015'te başlattığı Suriye müdahalesiyle sadece 'en sadık Arap müttefiki' diye tanımladığı Beşar Esad'ı ayakta tutmayı değil, Sovyetler Birliği'nin çöküşünden bu yana yitirdiği bölgesel ve küresel nüfuzu yeniden ele geçirmeye çalıştığını" söyledi.

"6 milyon Suriyeli'nin mülteci durumuna düşmesi, Rus liderin Suriye stratejisinin bir yan ürünü değil, amaçlarından biri" olduğunu savunan Soros, "Esad'ın Joseph Stalin'den sonra dünyanın gördüğü en barbar lider olduğunu" iddia etti.

"SİVİLLER İÇİN ASKERİ GÜCÜ SADECE TÜRKİYE KULLANDI"

Rusya'nın sağladığı hava desteğiyle Suriye hükümetinin işlediğini iddia ettiği savaş suçlarını sıralayan Soros daha sonra, "Esad ve Rus müttefikleri tarafından İdlib'de sıkıştırılan sivilleri savunmak için askeri güç kullanan tek ülkenin Türkiye olduğunu" ifade etti.

''TÜRKİYE BİR MİLYON MÜLTECİYİ DAHA SİNDİREMEZ"

Soros, "Mülteci akışını engellemekte kararlı olan Avrupa'nın, Türkiye'nin milyonlarca mülteciyi barındırma yükünün büyük kısmını üzerine aldığını kabul etmesi gerektiğini ve zaten 3,5 milyon mülteciye ev sahipliği yapan Türkiye'nin, Esad ve Putin'in sınırlarına doğru ittiği bir milyon kişiyi daha sindiremeyeceğini" söyledi.

George Soros yazısına şu satırlarla son verdi:

"Suriye konusunda, Türkiye Avrupa'nın desteğini hak ediyor. Bu nedenle Avrupa, Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Putin'le İdlib'de Suriyeli mülteciler için bir 'güvenli bölge' içeren bir ateşkes anlaşmasına varmaktaki müzakere pozisyonunu desteklemeli. Umarım bu aynı zamanda Putin'in savaş suçlarını Avrupa'daki diyaloğun da merkezine oturtur."

Yorumlar (1)
tugo 1 yıl önce
Biz haklıyız, yine de bu gavur bunu tekrarlamış olsa da 'Münafıklar muhakkak yalancıdırlar' Ayet-i Kerimesi doğrultusunda, bir gavurluk yatıyordur, konuşmasının ardında...
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?