Mısır'a görüşmemiş uyarı! Bölgeye asker göndereceklerdi...

Mısır’ın Libya’ya yönelik tezkere kararının ardından Avrupa Birliğinden önemli bir uyarı geldi.

Mısır'a görüşmemiş uyarı! Bölgeye asker göndereceklerdi...

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell'in ofisinden yapılan yazılı açıklamada, Libya'da tek seçeneğin müzakere edilmiş siyasi çözüm olduğunun altı çizildi.

Açıklamada, tüm tarafların Birleşmiş Milletler (BM) öncülüğündeki Berlin Süreci'nde önemli taahhütlerde bulunduğuna dikkati çekilerek, bunların somut adıma çevrilmesi gerektiği ifade edildi.

Mepanews'in haberine göre, AB'nin uluslararası ve bölgesel olmak üzere tüm taraflarla diyaloğu sürdüreceği belirtilen açıklamada, "Libya'daki bölgesel aktörlerin harekete geçilmesi yönündeki çağrılarına son vermesi gerekiyor. Askeri müdahale tehditleri tehlikeli ve Libya'daki taraflar arasındaki çatışma ve gerginliği artırma potansiyeli taşıyor" vurgusu yapıldı.

Mısır Meclisi, Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi'ye "Libya'ya müdahale" yetkisi veren bir tasarıyı onaylamıştı.

Libya'da uluslararası arenada meşru yönetim olarak tanınan Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) ise karara tepki vermiş, "Mısır Meclisinin, silahlı kuvvetlerini batı sınırının dışına göndermek için dün verdiği onay, Libya'ya savaş ilanıdır, Arap Birliği ve BM anlaşmalarının ihlalidir" açıklamasında bulunmuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5