banner30

banner29

Montrö bildirisi olayında flaş gelişme! 6 emekli amiral ve 1 emekli tuğgeneralin evinde arama

Montrö Boğazlar Sözleşmesi'yle ilgili 104 imzalı bildiriye dair soruşturma kapsamında 6 emekli amiral ve 1 emekli tuğgeneralin evinde arama yapıldı.

Gündem 16.04.2021, 15:48
Montrö bildirisi olayında flaş gelişme! 6 emekli amiral ve 1 emekli tuğgeneralin evinde arama

104 emekli amiral tarafından Montrö Boğazlar Sözleşmesi'yle ilgili yayınlanan bildiriye dair soruşturmada bu sabah saatlerinde yeni bir gelişme yaşandı.

Terörle mücadele şubesine bağlı ekipler, 7 emekli askerin evinde arama yaptı. Habertürk TV bu isimleri Ali Yüksel Önel, Işık Biren, Nurhan Kahyaoğlu, İlker Güven, Alper Çetin Tezeren, Metin Açımuz, Namık Kemal Çalışkan diye aktardı.

Evlerindeki dijital materyallere el konulan ve haklarında gözaltı kararı olmayan 6 emekli amiral ile 1 emekli tuğgeneral ifadeye çağrıldı.

Türkiye Emekli Subaylar Derneği (TESUD) Genel Başkanı, emekli Tuğgeneral Namık Kemal Çalışkan’ın ismi, söz konusu bildiride yer almıyordu. Çalışkan'ın avukatı Metin Şenay, Odatv'ye yaptığı açıklamada polislerin arama yapmak üzere sabah 7:30’da geldiğini söyledi. 

TESUD son olarak bildiriyle ilgili süren tartışmalar sırasında gündeme gelmişti. Dernek, Milli Savunma Bakanlığı'nın "TESUD ve TEMAD Başkan ve Yönetim Kurulu üyeleri bazı amirallerin yayımladığı bildiriyi kınadıklarını belirtti" şeklindeki haberini yalanlamıştı.

Derneğin resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, Milli Savunma Bakanlığı’na davet edildikleri işaret edilerek, "Emekli amirallerin bildirisine yönelik herhangi bir kınama ifadesi kullanılmamıştır" denmişti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?