banner30

banner29

Muhammed Ali Es-Sabuni vefat etti

İslam dünyasının önde gelen isimlerinden, Safvetü't Tefasir'in müellifi, Ehl-i Sünnet'in güçlü müdafii Suriyeli İslam alimi Muhammed Ali Es-Sabuni Yalova'da vefat etti.

Gündem 19.03.2021, 11:18 19.03.2021, 15:18
Muhammed Ali Es-Sabuni vefat etti

Habervakti Genel Koordinatörü Bülent Deniz, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla Suriyeli İslam alimi Muhammed Ali Es-Sabuni'nin Yalova'da vefat ettiğini duyurdu. Es Sabuni bir müddettir Türkiye'de ikamet ediyordu.

Safvetü't Tefasir eserinin müellifi Muhammed Ali Es-Sabuni, İslam dünyasında saygın bir yere sahipti.  Merhum ve Mağfur, Din-i Mübin'i İslam'ın ve Ehl-i Sünnet'in müdafii Muhammed Ali Essabuni Hz.lerinin Cenaze Namazı 20 Mart Cumartesi Öğle Namazına müteakiben Fatih Camii'nde kılınacaktır.

Muhammed Ali Es-Sabuni kimdir?

1 Ocak 1930 yılında Suriye'nin Halep kentinde doğdu.

1952 yılında Ezher Üniversitesi, eş-Şeri'a Fakültesi'ni bitirdi. Daha sonra Şeri kada (yargı) bölümündeki tahassus eğitimini de tamamlayarak 1954 yılında Ezher'den mezun olmuştur.

El-Alimiyye diplomasını almaya hak kazanan Es-Sabuni, ardından ülkesi Suriye'ye dönerek sekiz yıl sürecek olan tedris faaliyetlerinde bulundu. Sonradan Suudi Arabistan'a göç etmek durumunda kalmış ve burada Mekke-i Mükerreme Üniversitesi Eğitim Fakültesinde ve eş-Şeria fakültesinde dersler vermeye başlamıştır.

Buradaki tedris hizmeti yaklaşık yirmi sekiz yıl devam etmiş, bu uzun süre boyunca üniversite hocaları yetiştirmiş ve Ümmü'l-Kura Üniversitesi'nde birçok klasik eserin tahkikini yapmıştır.

Safvetü't Tefasir (Tefisrlerin özü) kitabının da yazarıdır.

19 Mart 2021 yılında Türkiye'nin Yalova kentinde hayata veda etmiştir.

Yorumlar (3)
Muallimuddin 1 ay önce
Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun.
Refik AKÇİÇEK 4 hafta önce
Allah cc rahmet eylesin mekanı cennet olsun inşaAllah
Halit ülker 4 hafta önce
Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun inşAllah selamlar hürmetler
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?