banner30

banner29

Muharrem İnce'nin kuracağı parti için üç isim önerisi

CHP'li İnce'nin parti kuracağı iddiaları siyaset kulislerini hareketlendirdi. Aralık ayında kuruluş dilekçesinin verileceği öne sürülen parti için şu ana kadar; "Birinci", "Ulusal Sol" ve "Çağdaş" isimlerinin önerildiği konuşuluyor.

Gündem 09.08.2020, 23:11
Muharrem İnce'nin kuracağı parti için üç isim önerisi

CHP'nin 2018 seçimlerinde Cumhurbaşkanı adayı olan Muharrem İnce'nin parti kuracağı iddiaları son dönemlerde siyaset dünyasını hareketlendiren gelişmelerin başında geldi. İnce'nin medyada çıkan bu haberleri yalanlamaması da parti kuracağı iddialarını güçlendirdi. Independent Türkçe'den Ali Kemal Erdem'in edindiği bilgilere göre İnce'nin parti kurma konusundaki fikri güçlenmiş durumda.

"Birinci olur" söylemi bilinçli mi seçildi?

Siyaset kulislerine göre İnce'nin kuracağı iddia edilen partiye isim olarak şu ana kadar "Birinci", "Ulusal Sol" ve "Çağdaş" isimlerinin önerildi. 

Bu isimlerin İnce ekibi içerisinde tartışıldığı iddia edildi. Önerilen isimlerden şu ana kadar en çok beğenilenin "Birinci" olduğu ancak yeni tekliflerin tartışılması için son kararın sonraki aylara bırakıldığı kaydedildi. İnce'nin yeni kurulacak partiyle ilgili olarak "4-5 ay içinde birinci olacak bir hareket kurulabilir" dediği iddiası basına yansımıştı. "Ulusal Sol" ismine ise partiyi ulusalcı bir çizgide göstereceği, bu durumun Kürtler ve sosyalist kesim arasında antipati ile karşılanacağı gerekçesiyle ekip içinden itirazlar geldiği öğrenildi.

Önce üç ay Türkiye'yi dolaşacak İnce'nin kafasındaki plana göre öncelikle Eylül, Ekim ve Kasım aylarında tüm Türkiye dolaşılarak neden yola çıkıldığı halka anlatıldıktan sonra Aralık ayı gibi partinin kuruluş dilekçesinin İçişleri Bakanlığı'na verilmesinin planlandığı, 2021 Ocak ayı gibi de partinin kuruluşunun ilan edilmesinin düşünüldüğü öne sürüldü. TBMM'ye yakın genel merkez aranıyor Yine kulislerdeki iddialara göre genel merkez için arayışa geçen İnce ve ekibinin Ankara'da Çankaya ilçesinde TBMM'ye yakın iki yeri inceledikleri iddia edildi.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?