banner30

banner29

Nagehan Alçı'dan Süleyman Soylu açıklaması

Nagehan Alçı 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde İstanbul'un Taksim ilçesinde alınan önlemler ile ilgili Süleyman Soylu ile arasında geçen diyaloğu açıkladı.

Gündem 09.03.2020, 12:35
Nagehan Alçı'dan Süleyman Soylu açıklaması

Yazar Nagehan Alçı, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde İstanbul'un Taksim ilçesinde alınan önlemler ile ilgili İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile arasındaki diyaloğu yazdı.

Alçı, "Kadın örgütleri, Dünya Kadınlar Günü’nde Taksim’e çıkmasın diye bir dünya kenti olan İstanbul’un ana arteri kapatılır mı? Kadınlardan bu kadar korkmayın" diye yazdı.

Bakan Soylu, Taksim’deki izinsiz gösteriler neticesinde Alçı’ya cevap verdi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini aktaran Nagehan Alçı şu ifadeleri kullandı;

“Neden Taksim’i açmamakta ısrar ediyorsunuz? Bariyerleri kaldırma olasılığınız var mı? Bırakınız geçsinler, bu gerginliğe ne gerek var Sayın Bakan?” diye sordum.

Süleyman Bey son derece kararlı bir sesle şunları söyledi ve aramızda şu diyalog geçti:

“Nagehan Hanım ben sizin kadın hakları hassasiyetinizi biliyorum. Zaten  belirlenen her yerde gösteri yapma hakları var kadınların. Önceden izin alıp istedikleri gibi yürüyüş düzenleyebilirler. Bakın Türkiye’nin her yerinde ve İstanbul’un çeşitli yerlerinde çok güzel organizasyonlar oldu bugün. Ben de size soruyorum bu Taksim ısrarı neden? Devletle inatlaşmak ve devlete meydan okumak niye? Buna müsaade edemeyiz! Bunların amaçları belli. Bizim önceden belirlediğimiz kurallar var, uymayıp, özellikle provoke ediyorlar.”

“Sayın Soylu, kadınlar zaten eziliyor. Habire cinayetlere kurban gidiyorlar. Bari Kadınlar Günü’nde yasaklar ve engellemeler yaşatmayıp, Taksim’i açsanız olmaz mı?” diye üsteledim...

“Erkekler kurallara uysun ama kadınlar olunca kural tanımamazlık kabul mu edilsin Nagehan Hanım? Olmaz öyle şey. Devlet buna izin vermez”

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?