banner30

banner29

NASA’dan Eskişehir’e teşekkür

2020 yılında Mars'a gönderilecek uzay aracı için NASA tarafından "Name the Rover" Essay Contest adında isim bulma kampanyası düzenlendi. NASA Uzay Aracının ismini ise Eskişehir belirledi.

Gündem 24.05.2020, 20:27 25.05.2020, 11:05
NASA’dan Eskişehir’e teşekkür

2020 yılında Mars'a gönderilecek uzay aracı için NASA tarafından "Name the Rover" Essay Contest adında isim bulma kampanyası düzenlendi. 

Dünya çapından bir çok kişinin katıldığı ve öneride bulunduğu kampanyada 9 isim finale kaldı. Bu 9 isim arasında Ataçağ Koleji öğrencisi Ahmet Ege Çarıkçıoğlu ve iki kişinin daha önerisi olan "PERSEVERANCE" ismide yer aldı. 9 isim NASA tarafından dünya oylamasına açılmış ve oylama sonucunda "PERSEVERANCE” ismi uzay aracının ismi seçilmiştir. Bu başarısından dolayı Ahmet Ege Çarıkçıoğlu’na 20 Mayıs 2020 günü NASA tarafından teşekkür belgesi gönderildi. 

Teşekkür belgesi kendisine ulaştıktan sonra duygularını ifade eden Çarıkçıoğlu,

“İsim önerisinde bulunurken bu ismin seçileceği konusunda çok fazla ümidim yoktu. Sonuçlar açıklandıktan sonraki mutluluğumu ve heyecanımı kelimeler ile anlatamam. NASA tarafından teşekkür belgesi almak benim için hayatım boyunca unutamayacağım bir başarı. Yarışmaya katılmam için beni destekleyen aileme ve okulum Ataçağ Kolejine teşekkür ederim. Sonuçta bu ismi Eskişehir belirlemiş oldu.”

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?