banner29

NATO'ya bir ülke daha üye oldu

Makedonya, tüm resmi süreçlerin tamamlanmasının ardından NATO'nun 30'uncu üyesi oldu

Gündem 27.03.2020, 21:08
NATO'ya bir ülke daha üye oldu

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, tüm resmi süreçlerin tamamlanmasının ardından Makedonya'nın ittifakın 30'uncu üyesi olduğunu bildirdi.

Konuya ilişkin yazılı yazılı açıklama yapan Stoltenberg, "Kuzey Makedonya, bugün NATO ailesinin bir parçası oldu. 30 uluslu ve yaklaşık 1 milyar nüfuslu bir aile. Bu aile, ne tür sınama olursa olsun birlikte daha güçlü ve güvenli olduğu gerçeğine dayanan bir aile." ifadelerini kullandı.

NATO müttefiklerinin şubat 2019'da Kuzey Makedonya ile katılım protokolünü imzaladığını ve daha sonra tüm meclislerin onayladığını anımsatan Stoltenberg, ülkenin bugün katılım enstrümanını Washington'da teslim ettiğini, böylelikle resmi onay sürecinin tamamlandığını duyurdu.

Stoltenberg, Kuzey Makedonya'nın uzun süredir Avro-Atlantik güvenliğine önemli katkılar sağladığına dikkati çekerek, Afganistan ve Kosova'da olmak üzere NATO misyonlarına katıldığını hatırlattı.

NATO Karargahı'nda 30 Mart'ta düzenlenecek törenle Kuzey Makedonya'nın bayrağı göndere çekilecek.

NATO ile Kuzey Makedonya arasında katılım protokolü, 6 Şubat 2019'da imzalanmıştı.

Yorumlar (1)
Günel 1 yıl önce
MAKİDONYADA NATONUN ÜYESİ OLDU SANKİ NATO ONA DESTEK OLAÇAĞ NATONUN İSMİDİR NATO BOŞ BARDAĞ ÜYELERİ BARDAĞA SU TÖKÜR TRANPDA İÇİR TÜRKÜYE HALKI NATO ÜYESİ NE KAZANIP HEÇNE KÖTÜLÜĞDEN BAŞKA BİR SIKINTI OLANDA TRANP HEMEN YATIRIMLA TÜRKÜYENİ KORKUDUR YATIRIM YAPARAM SUSUN DEYİR ERDOĞAN GİBİ LİDER TRANPIN SÖZLERİN AYAĞIN ALTINA ATIR İYİ YAPIR TÜRK HALKI HEÇ BİR ZAMAN DÜŞMENE BAŞ EYMEYİP EYMEYEÇEKDE ÇEBHE İktiyarda Olsa İdi Korkusundan Tranpa Baş Eyer Allah Korusun Tranp Gibiler Sadeçe İblis İsmin Daşıya Biler Onlara Baş Eyende İblis Olar
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?