banner29

Neden anneye değil de çocuk bakıcısına 1300 TL destek?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, belge sahibi olan çocuk bakıcısı kadınlara aylık yaklaşık 1300 lira verileceğini bildirdi.

Gündem 11.11.2019, 09:22 11.11.2019, 09:33
Neden anneye değil de çocuk bakıcısına 1300 TL destek?

Bakan Selçuk, hangi amaca hizmet ettiği sık sık sorulan, 'Eğitimli Çocuk Bakıcılarının Teşviki Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi'ni hayata geçireceklerini açıkladı.

Ankara, İstanbul ve İzmir'de uygulanacak projeyle hem sigortalı çalışan annelere hem de belge sahibi olan çocuk bakıcısı kadınlara mali destek vereceklerini vurgulayan Selçuk, şu bilgileri verdi:

"Projemize, Ankara, İstanbul ve İzmir'de çocuğuyla birlikte ikamet eden, sigortalı işçi statüsünde tam zamanlı çalışan, 0-24 aylık çocuğu olan ve 0-36 ay çocuk bakımını kapsayan eğitim aldığını diplomayla veya İŞKUR, Mesleki Yeterlilik Kurumu ya da Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) onaylı sertifika ile ispatlayan bakıcı istihdam eden anneler başvurabilecek. Çalışan anne desteği kapsamında aylık yaklaşık 1300 lira (200 euro), engelli çocuğu olan annelere ise aylık 1625 lira (250 euro) civarında mali destek sağlanacak. Bu destek anneler üzerinden belgeli bakıcılara aktarılacak. Proje desteği 3 yıl devam edecek."

6 BİN KADINA BİN 300 TL DESTEK

Selçuk, proje kapsamında ayrıca Ankara, İstanbul ve İzmir'de ikamet eden ve MEB onaylı 0-36 ay çocuk bakımı kursunu tamamlayan 6 bin kadına tek seferlik yaklaşık 1300 lira (200 euro) civarında mali destek sağlanacağını da belirterek, projede faydalanıcılara sağlanacak mali yardımın toplamda 160 milyon lirayı bulacağına dikkati çekti.

'SİGORTALI ÇALIŞ, SİGORTALI EĞİTİMLİ BAKICI ÇALIŞTIR'

"3 bin 700 çocuk bakıcılarına sağlayacağımız destekle sigortalı ve eğitimli çocuk bakıcılığını teşvik etmeyi amaçlıyoruz" diyen Selçuk, başvuru süreciyle ilgili şunları söyledi:

"Sloganı 'Sigortalı çalış, sigortalı eğitimli bakıcı çalıştır' olan projemize başvurular internet üzerinden (www.sgkegitimlibakici.org) e-devlet şifresi ile yapılabilecek. Ön kayıtlar 13 Kasım Çarşamba saat 14.00'te alınmaya başlanacak, kesin kayıtlar ise 26 Kasım Salı günü alınacak."

NEDEN ANNEYE DEĞİL ÇOCUK BAKICISINA?

Bakanlığın sağladığı bu destek kamuoyunda tepkilere neden oldu. "Neden evde çocuğunun eğitimi ile meşgul olan annelere değil de çocuk bakıcısına mali destek sağlanıyor?" sorusu soruldu.

Yorumlar (2)
Kul 2 yıl önce
Amacınız ne Zehra Hanım. Kime hizmet ediyorsunuz?
Bu nasıl aile bakanlığı ki aileyi, aile olmamaya teşvik ediyor.
Ayşe cihan 2 yıl önce
Kesinlikle katılıyorum evde kendi çocuğuna bakan kadının niye hakkı yok böyle bişeye.Bence onlarında düşünülmesi gerekiyor..Çalışan annelere teşvik ..evdeki annelere hiç bişey yok ..haksızlık kesinlikle
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?