banner30

banner29

Noel Baba Barış Konseyi'nde 'kenevir' vurgusu

Antalya'nın Demre ilçesinde 25. Noel Baba ile Dünya Barışına Çağrı Etkinlikleri kapsamında 'Barış Yolunda Sağlıklı Yaşam' konulu sempozyum düzenlendi.

Gündem 08.12.2019, 13:48
Noel Baba Barış Konseyi'nde 'kenevir' vurgusu

Noel Baba Barış Konseyi tarafından Demre Belediyesi Kültür Salonu'nda düzenlenen sempozyuma, Demre Belediye Başkanı Okan Kocakaya, eski Antalya Milletvekili Hasan Ünal, eski Sakarya Milletvekili Yalçın Koçak, Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Gümrükçü, Noel Baba Barış Konseyi Yönetim Kurulu Başkanı Muammer Karabulut, gazeteci Abdurrahman Dilipak, belediye meclisi üyeleri, bilim ve iş insanlarıyla vatandaşlar katıldı.

Sempozyumun açılışında bir konuşma yapan Noel Baba Barış Konseyi Başkanı Muammer Karabulut, "Demre'de Noel Baba adına ilk sempozyum 27 yıl önce düzenlendi. Azizler yaptıkları iyilikler ve mucizelerle anılır. İyilik ve mucize konusunda da Hristiyan dünyasında en çok anılan kişi Aziz Nikolaos'tur. Hristiyan dünyası başta Katoliklik ve Ortodoksluk olmak üzere mezheplere bölünmüştür. Ancak Aziz Nikolaos'a olan sevgi, saygı bölünmemiş, Aziz Nikolaos tüm inanç dünyasında tanınan bir kişi olmuştur. Azizlerin iyilik, sevgi ve mucizelerini günümüzde barış olarak gördük. Her yıl yaptığımız etkinliklerin adını 'Noel Baba ile Dünya Barışına Çağrı Etkinlikleri' koyarak, yaşamın her alanında barışı anlatmaya çalıştık" dedi.

Sempozyumun ilk bölümünde Antalya Bilim Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fatma Bike Kocaoğlu, yazar İsmail Tokalak ve iş insanı Nevzat Süer, GDO'lu yiyecekler ve insan sağlığına etkilerini anlattı.

'HASTANIZ VARSA EVİNİZİN BAHÇESİNE KENEVİR DİKİN'

İkinci bölümde eski Sakarya Milletvekili Yalçın Koçak, sanayi kenevirini anlattı. Koçak, "Sanayi kenevirini inceleyince harika bir bitki olduğunu gördük. 240 hastalığa iyi geliyor. 50 bin sanayi ürününe katkı sağlıyor. Şifa dağıtan Noel Baba'nın şehrinde, kanserin çok yüksek olduğunu duydum. Bunun önüne geçmenin tek yolu kenevir üretip, tüketmektir. Ama bu mucize bitkinin üretimi ülkemizde yasak. İlk iş olarak bunu aşmamız gerekiyor. Kenevirin ekstralarının kullanıldığı ülkelerde sağlık harcamalarının yüzde 30, uyuşturucu kullanımının yüzde 40 azaldığı görülmüştür. Kenevirin ülkemizde yeniden üretimi demek köye dönüş demektir. Ormandan 25 kat daha fazla oksijen sağlıyor. Aziz Nikolaos'un kenevirle dağıttığı şifadan niçin yararlanmıyoruz? Hastanız varsa evinizin bahçesine kenevir dikin. Ama karşınıza esrar var diye dikiliniyor değil mi? Bu işi tedavi amaçlı artık kullanmamız gerekiyor. Bütün iş bunu mafyanın elinde almak, SGK'nın bunu ilaç statüsüne almasıdır. Doğru kullanılmayan her şey zararlıdır. Bu işten dünya en çok para kazanan ülke İsrail'dir. Bu da bir tesadüf değildir" dedi.

'7 BİN TÜR KENEVİR VAR'

Gazeteci yazar Abdurrahman Dilipak, "Bir ülkede adalet yoksa, barış olmaz. Bir ülkede kenevir sağlık için kullanılmıyorsa, barış yoksa, sağlık da olmaz. Sağlık olmayınca da barış olmaz. Sanayi keneviri gerçekten mucize bir bitkidir. Ekildiği yerde arılar, domatesler, zeytinler sağlıklı olur. Kenevir ekilen yerde mikrop olmaz. Kenevir sıfır atığı olan bir bitki. Kenevirden yapılan kumaş 700 derecede yanmaz. Uyuşturucu zannettiğimiz keneviri, uyuşturucuyla mücadelede kullanabiliriz. Her türlü iklim koşulunda yetişebilir. Bu nedenle insanlığın geleceği için söyleyecek sözümüz olmalı. Sahip olduğumuz zenginliklerin farkına varmalıyız. 7 bin tür kenevir var. Ben kenevirin Allah'ın bir lütfu olduğunu düşünüyorum. Artık ülkemizdeki bu yasak kalkmalı" diye konuştu.

Sempozyumda Demre Belediyesi, Antalya Bilim Üniversitesi ve Avrasya Araştırmalar Merkezi işbirliğinde Demre'de aromatik bitkiler bahçesi kurulması konusunda çalışma yapılması da kararlaştırıldı.

UKRAYNA BEREGINYA KOROSU'NDAN KONSER

Sempozyumun ardından Konyaaltı Ukrayna Beregınya Korosu konser verdi. 16 kişilik koro, konserine 'İzmir Marşı' ile başladı. 'Çanakkale Türküsü', 'Sordum Sarı Çiğdeme' şarkısını Türkçe söyleyen koro, Ukrayna halk türkülerini seslendirdi. Konseri yine İzmir Marşı ile bitiren koro konserin sonunda ayakta alkışlandı. Konser sonunda Demre Belediye Başkanı Okan Kocakaya, koro şefine ve konuşmacılara birer kahve takımı ve çiçek hediye ederek teşekkür etti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?