banner30

banner29

O araştırmanın sonuçları korkuttu: Koronavirüs 13 yıl ömür kısaltıyor!

İskoçya Ulusal Sağlık Servisi ile Glasgow ve Edinburgh Üniversitelerinden bilim insanları, koronavirüsün insan ömrünü yaklaşık 10 yıl azalttığını öne sürdü. Bu durumun erkeklerde ortalama 13 yıl, kadınlarda ise 11 yıl olduğu iddia edildi

Gündem 25.04.2020, 17:54
O araştırmanın sonuçları korkuttu: Koronavirüs 13 yıl ömür kısaltıyor!

Wellcome Open Research'te yayınlanan araştırmaya göre, uzmanlar İtalya'daki Kovid-19 hastalarının verilerini, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından geliştirilen ve insanların hastalık nedeniyle hayatlarının kaç yılını kaybettiklerini hesaplamak için kullanılan ölçekle karşılaştırdı.

"Erkeklerde 13, kadınlarda 11 yıl azaltıyor" iddiası

Uzmanlar, Kovid-19'a yakalanan erkeklerin yaşam sürelerinin ortalama 13 yıl, kadınların ise 11 yıl azaldığı sonucuna ulaştıklarını belirtti.

Araştırma ekibinden Glasgow Üniversitesi uzmanı Dawig McAllister, elde ettikleri sonuçlar ilgili olarak, "Medya, koronavirüsün 'komorbid hastalığı olan insanlar' üzerindeki etkisine odaklanırken, uzun süreli hastalıkların sayısı ve türü ile ilgili değişiklikler, koronavirüs kaynaklı ölümlerin beklenilen yaşam süresini biraz azaltıyor" iddiasında bulundu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?