banner29

O ilimize müjde: Dev proje enerji ihtiyacını karşılayacak!

Karaman'da dev proje olan güneş panelleri ile 20 bin konutun enerjisi karşılanacağı açıklandı.

Gündem 18.09.2020, 11:09
O ilimize müjde: Dev proje enerji ihtiyacını karşılayacak!

Karaman'da 650 bin dönüm araziye 40 megavat kurulum gücüne sahip lisanslı güneş enerji santrali kuruldu. Kurulan santralin yılda 20 bin konutun elektriğini karşılayabilecek. Çevreye karbon salınımını engelleyen proje yaklaşık 1 milyon 125 bin civarında ağacı kurtardı.

2014 yılında yapımını başlanan güneş enerji santrali 4 Eylül'den itibaren elektrik üretimine başladı. Proje müdürü Derya Karataş, açıklamalarda bulundu.

Derya Karataş, ‘’Sayın Cumhurbaşkanımızın 2023 enerji hedefleri doğrultusunda temiz, sürdürülebilir ve yenilenebilir bir enerji kaynağı olarak faaliyete geçti. Dönemin Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Sayın Berat Albayrak'ın katkılarıyla 2014 yılında fizibilite ve ön çalışma işlemleriyle başlayan projede 4 Eylül 2020 itibariyle de resmi olarak enerji üretimi için şalter açıldı" dedi.

Yaklaşık 100 bin 710 adet güneş paneli kullanılan santralde yılda 70 milyon kilovatsaat temiz enerji üretip şebekeye verilecek.

Projenin uzun yıllar hizmet vereceği konuşulurken, hiçbir canlıya ve bitkiye zarar vermeyeceğinin de garantisi verildi.

Karataş, "Bu tesis sayesinde 30 bin tona yakın karbon salınımı engellenmiş oluyor. Yaklaşık 1 milyon 125 bin civarında ise ağaç kurtulmuş oluyor'' dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?