banner29

O sulara üretim izni yok!

Geçtiğimiz günlerde 43 farklı markanın içme suyu analiz edilmiş, uzmanlar 'Resmen zehir, duş bile alınmaz, korkunç bir denetimsizlik var' uyarısında bulunmuştu. Sözcü yazarı Zileli, tehlikeli olduğunu iddia ettiği markaları köşesinde yazmış, bazı firmaların da verilerini sakladığını öne sürmüştü. 'Ambalajlı Su Üreticileri Derneği'nden konuya ilişkin akşam saatlerinde açıklama geldi. Yapılan açıklamada "Sınır değerlere uygun olmayan hiçbir suya üretim izni yok" ifadeleri kullanıldı.

Gündem 16.01.2019, 22:37 17.01.2019, 14:25
O sulara üretim izni yok!

Bursa Teknik Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü'nden 4 akademisyenin gerçekleştirdiği "Ambalajlı İçme Suyu Örneklerinde Ağır Metal Analizi ve Risk Değerlendirmesi" başlıklı analiz çalışmasından sonra, Sözcü gazetesi yazarı Ümit Zileli, bugün kaleme aldığı 'Uyan Ey Ahali! 'Doğal' Suyla Zehirleniyorsun" başlıklı yazısında, plastik ve damacanada satılan sağlıksız suların hangisi olduğuna yönelik önemli veriler paylaştı.

Ambalajlı içme sularındaki tehlikeye dikkat çeken haberin ardından Ambalajlı Su Üreticileri Derneği'nden açıklama yapıldı. Dernekten yapılan açıklamada "Bakanlıkça yetki verilen laboratuvarlarda analizleri yapılmaktadır. Analiz sonuçları adı geçen yönetmeliklerde belirtilen sınır değerlere uygun olmayan hiçbir suya üretim izni verilmemektedir" vurgusu yapıldı. Açıklamanın devamında "Referans verilen Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi adlı sivil toplum kuruluşunun hazırladığı ve "Türkiye Ambalajlı Su Raporu" ise bilimsel bir zemine dayanmamaktadır." ifadelerine yer verildi.

İşte Zileli'nin yazısından önemli satır başları

Bir su markasının 100 tam puan alabilmesi için PH düzeyinin 7-8.5 aralığında olması, suda biyolojik, kimyasal, radyolojik hiçbir kirleticinin olmaması ve belirlenen aralık değerlerinde olması gerekiyor.

Gıda Hareketi tarafından oluşturulan rapora göre, Türkiye'de 100 tam puan alabilen tek bir firma dahi yok.

Rapor incelendiğinde, yüksek puan alan firmaların neredeyse hiçbirinin bilindik firmalar olmadığı göze çarpıyor. Buna karşın en içilemez ve kötü durumdaki içme suları bilindik firmalara ait.

Türkiye'deki doğal kaynaklar, hacim olarak talebi karşılayacak durumda değil. Birçok su firması, gayrı resmi sondajlarla yeraltı sularını doğal sulara karıştırarak piyasaya sürüyor.


100 Puan Barajına en çok yaklaşan 3 firma

Yorumlar (1)
Ozan K. 2 yıl önce
%100 asılsız yanlış haber, kaynak kontrolu mümkün değil, raporun verilerine erişilemiyor.
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?