Önce ahlak ve maneviyatla terbiye!

İlahiyatçı-yazar Şevki Yılmaz, kaleme aldığı yazısında önce ahlak ve maneviyatla terbiye vurgusunda bulundu.

Önce ahlak ve maneviyatla terbiye!

Milli Görüş Hareketi'nin önemli isimlerinin başında gelen ilahiyatçı-yazar Şevki Yılmaz, ahlak ve maneviyat vurgusu yaptığı yazısında dikkat çeken ifadelerde bulundu.

İşte Yılmaz'ın söz konusu yazısı:

Yüce Dinimiz İslam; evlatları terbiye için ebeveyni terbiye, öğrencileri terbiye için öğretmeni terbiye, seyirciyi terbiye için sporcuyu terbiye, Sanatı terbiye için sanatkarı terbiye, Müşteriyi terbiye için Tüccarı terbiye, işçileri terbiye için işvereni terbiye, aile ve toplumu terbiye için fertleri terbiye, cemaatleri terbiye için İmamları terbiye, yani ıslah etmeyi gaye edinmiştir!

Bu ulvi gayeyi gerçekleştirmekle memur Peygamberler; sevgi, merhamet, adalet, ahlak ve terbiye ayarı yapan kahramanlardır! Toplumu ıslah görevlisi örnek liderlerdir!

And olsun ki; Allah’a ve âhiret gününe kavuşacağına inanan ve O’nu sürekli anıp yücelten kimseler için, o sarsılmayan imanı, tertemiz ahlâkı, fedakârlığı, cömertliği, cesareti, kararlılığı ve çalışkanlığı kısaca bir hayat boyu yaşadığı kulluğu ile Allah’ın Elçisi gerçekten size mükemmel bir örnektir ( Ahzab S.21)” Ayet-i Kerimesiyle rol model örneğimiz olarak müjdelenen Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a) Efendimiz eşsiz ahlak, terbiye, sevgi ve merhamet örneği Önderimizdir!

Âlemlere rahmet olarak gönderilen sevgili Peygamberimizi yakinen tanıma adına Sosyal Medyada “SENİ SEVDİM EFENDİM...” başlığıyla göz yaşlarıyla defalarca okuduğum bir yazıyı problemlerimizin ve dertlerimizin çaresi olarak okuyucularımızla paylaşmayı uygun gördüm.

Gönül mürekkebiyle yazılmış o metinde şöyle yazıyordu;

“Herkes canını verecek kadar seni severken, kimseye yük olmamak için, kendi işini kendin yapışını sevdim.Başının ağrıdığını öğrendiğimde, başımın ağrısını sevdim.

Kuşu ölen çocuğun evine taziyeye gittiğinde, anne ve yavru köpekler için koskoca ordunun yolunu değiştirdiğinde merhametini sevdim, hayvanları sevdim!

"Benim çocuğum yok, ardımdan okuyacak kimse olmayacak" diye ağlayan Hz. Bilal’e; "üzülme! Ümmet-i Muhammed her ezandan sonra sana okuyacak" diye teselli edişini sevdim.

Hz. Hatice (r.a) Anamıza düğün için hediye ettiğin gülleri sevdim! "Hatice'nin sevgisi benim rızkımdır." deyişini sevdim. "Beni nasıl seviyorsun?" diye soran Hz. Ayşe (r.a) anamıza "kördüğüm gibi" cevabını ve zaman zaman "kördüğüm ne âlemde?" sorusuna, "ilk günkü gibi" deyişini sevdim.

Sevgili kızın Hz. Fatma, her yanına girdiğinde, ayağa kalkıp karşılamanı, "hoş geldin kızım" diye öpmeni, elinden tutup, yanına oturtmanı sevdim.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5