banner29

One minute 9 yıl oldu!

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Davos'taki Dünya Ekonomik Forumu toplantısında Şimon Peres’e tarihi ayar vererek ‘One Minute’ çekmesinin üzerinden tam 9 yıl geçti. Dünyanın büyük şok yaşadığı olay sonrası, Erdoğan'ın uluslararası kamuoyunda "one minute" çıkışı olarak hatırlanan tepkisi, Arap kamuoyu başta olmak üzere tüm dünyada yankı uyandırmıştı. Erdoğan ‘Davos’un Fatihi’ ve ‘kahraman’ olarak anılmıştı.

Gündem 29.01.2019, 09:31 29.01.2019, 12:57

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başbakanlığı döneminde katıldığı Davos’ta ‘One Minute’ diyerek İsrail’in masum insanları öldürdüğünü yüzlerine vurmasının üzerinden 9 yıl geçti.   29 Ocak 2009 tarihinde Davos’taki Dünya Ekonomik Forumu’da  Erdoğan ve İsrail Cumhurbaşkanı Peres  “Gazze: Ortadoğu’da Barış Modeli” paneline katılmıştı.  
YÜZÜNE HAYKIRDI
Programda Peres, İstanbul’a bir roket düşse aynı tutumun Türkiye tarafından yapılacağını söyleyerek Erdoğan’ın durumu anlamadığını iddia etti. Erdoğan da konuşmasını kesmeye çalışan moderatöre “One Minute” diyerek, müdahale edilmemesini söyledi. Daha sonra Peres’e hitap eden Erdoğan, “Peres, sesin çok yüksek çıkıyor. Biliyorum ki sesinin benden çok yüksek çıkması bir suçluluk psikolojisinin gereğidir. Öldürmeye gelince, siz öldürmeyi çok iyi bilirsiniz. Plajlardaki çocukları nasıl öldürdüğünüzü, çok iyi biliyorum” diye yanıt verdi.
DÖNÜM NOKTASI OLDU
Mimikleri değişen Peres, neye uğradığını şaşırdı. Peres’in barbarlığını tüm dünyaya haykıran Erdoğan, “Benim için de bundan böyle Davos bitmiştir. Daha Davos’a gelmem” diyerek salonu terk etti. “One Minute” çıkışı Türk-Arap ilişkilerinde bir dönüm noktası oldu. One minute başta Filistin olmak üzere Arap dünyasına büyük bir moral oldu.

NE OLMUŞTU?

Davos’da devam eden Dünya Ekonomik Forumu’nda ''Gazze Ortadoğu İçin Model" başlıklı panele Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ve İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres arasındaki gerginlik damgasını vurdu. Peres’in açıklamalarını "sert" olarak değerlendiren Erdoğan, moderatörün kendisine daha az söz verdiğini gerekçe göstererek paneli terk etti.

Başbakan Erdoğan, oturumun son konuşmacısı Peres'in açıklamalarının ardından oturum yöneticisinden, İngilizce konuşarak "bir dakika" süre istedi. Panel yöneticisinin söz hakkı vermek istememesine karşılık Erdoğan, Peres'e dönerek "Sesin çok yüksek çıkıyor. Benden yaşlısın biliyorum ki sesinin benden çok yüksek çıkması bir suçluluk psikolojisinin gereğidir. Benim sesim bu kadar çok yüksek çıkmayacak. Bunu böyle bilesin. Öldürmeye gelince siz öldürmeyi 

çok iyi bilirsiniz. Plajlardaki çocukları nasıl öldürdüğünüz, nasıl vurduğunuzu çok iyi biliyorum…" diye konuştu.

İsrail Cumhurbaşkanı’na yönelik sert eleştirilerde bulunan Erdoğan, daha sonra moderatörün Peres’e 25 dakika, kendisine ise 12 dakika süre verdiğini belirterek Erdoğan, "Bundan sonra artık Davos’a gelmeyeceğim" diyerek podyumdan indi.

Arap Birliği

Genel Sekreteri Amr Musa ise paneli terk eden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a destek verdi. Davos'taki paneli terk etme konusunda "haklı olduğunu" söyleyen Musa, AP'ye yaptığı açıklamada, Erdoğan’ın hareketinin "anlaşılır" olduğunu belirterek, "Sayın Erdoğan söylemek istediğini söyledi ve ayrıldı. Hepsi bu. Kendisi haklıydı" dedi.

"Tavrım moderatöre"

Erdoğan paneli terk ettikten sonra Dünya Ekonomik Forumu Başkanı Klaus Schwab’la bir basın toplantısı düzenledi. Erdoğan tavrının Peres’e değil, moderatörün tutumuna olduğunu belirterek, kendisine konuşmak için daha az süre verdiğine dikkat çekti. Erdoğan, 'Herhangi bir şekilde ne İsrail halkını ne Cumhurbaşkanı Peres'i ne de Musevi halkını hedef aldım'' dedi.

Davos Dünya Ekonomik Forumu Başkanı Klaus Schwab, oturumun bu şekilde bitmiş olmasından dolayı çok üzgün olduğunu belirterek, duygularını paylaşmak istediğini söyledi. İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres'in de daha sonra Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı telefonla arayarak olanlardan dolayı üzüntü duyduğunu söylediği açıklandı.

Oturumdaki açıklamalar

Peres ise paneldeki konuşmasında İsrail’in Filistin bölgelerindeki askeri operasyonu savunan açıklamalar yapmıştı. İsrail’in Gazze Şeridi’nden tamemen çekildiğini, Yahudi yerleşim birimlerini boşalttığını, ayrıca bölgeye gıda, su ve para aktarılmasını sağladığını dile getiren Peres, ancak Hamas’ın ise İran’dan gelen füzeleri İsrail tarafına fırlattığını işaret etti. Ortadoğu’daki asıl sorunun İran olduğunu savunan Peres, Tahran’ın Hamas ve Hizbullah’a silah ve füze sağladığını dile getirdi. Peres, daha sonra yanında oturan Erdoğan’a dönerek "Her akşam İstanbul’a füze düşseydi, siz ne yapardınız" diye sordu.

Erdoğan da oturum devam ederken İsrail Başbakanı Ehud Olmert'in, ''masada tek taraflı müzakere yaptığını, sadece El-Fetih ile bu müzakereyi sürdürdüğü sürece netice alamayacağını söylemişti. Filistin'in seçim kazanmış bir partisi olan Hamas'ın da masaya davet edilmesi gerektiğini'' belirten Erdoğan, ''Türkiye'ye burada bir görev düşüyorsa biz her an varız, devreye gireriz, ama dediğim gibi tarafları iyi tespit etmemiz gerekiyor. Eğer sadece El Fetih'i al, diğerlerini dışarıda bırak, burada neticeye varılamaz'' dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?