banner30

banner29

'Oyy Anam oyy!' dememek için ‘’Emaneti Ehline Vermeliyiz!’’

İlahiyatçı - Yazar Şevki Yılmaz, haftalık olarak yayımlanan yazısında ilgi çekici tespitlerde bulundu. "Okullarımızda, Vatandaşlık Dersleri içinde 'Seçme ve Seçilme Sorumluğumuz' başlıklı konu okutulsaydı; vatandaşlarımızın isabetli oy vermeleri sağlanmış olurdu!" diyerek seçme ve seçilmenin de bir eğitim meselesi olduğuna vurgu yaparak, " 'oyyy anam oyy!' dememek için, oylarımızı kullanırken hangi kriterlere uyacağımızı çok iyi bilmemiz gerekmiyor mu?' " diye sordu!

Gündem 21.03.2019, 16:30 21.03.2019, 18:58
'Oyy Anam oyy!' dememek için ‘’Emaneti Ehline Vermeliyiz!’’

İlahiyatçı - Yazar Şevki Yılmaz yine çarpıcı ifadelere yer veren bir yazı kalame alarak bu hafta da önemli bir konuya vurgu yaptı. Seçime sayılı günler kala; “Emanet, Ehliyet, Liyakat, Sadakat!” başlıklı yazısında Yılmaz; " Ev alırken bir uzmana, elbise seçerken bir arkadaşımıza, sebze alırken pazarcıya, evlenirken eşe-dosta çevreye soruyoruz da oy verirken ehline sormayacak mıyız?" diyerek oy vermenin fıkhını özetledi! Yılmaz yazısında özellikle KİMLERE OY VERİLMEYECEĞİNİ ayetler ışığında vurduladı.

İşte o yazı:

Bismillahirrahmanirrahıım

Yaratıcımız, Yaşatıcımız ve Yöneticimiz Allahımıza hamd; Başöğretmenimiz, Önderimiz, sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a) Efendimize, tüm Peygamberlerimize, izinden gidenlere, Ehlî Beyti’ne, Ashabına, canımız Ana ve Babamıza, Allah (c.c)’ın ilke ve inkılabı İslam’a tabi olanlara, Din ve Vatan muhafızı Gazi ve Şehidlerimize salat ve selam olsun!

“Emanet, Ehliyet, Liyakat, Sadakat!”

Hayatımız hep seçimle geçiyor!

Ev seçme, eş seçme, isim seçme, elbise seçme, yiyecek ve giyecekleri seçme, hatta kefen ve kabir yeri seçmeye kadar ömrümüz boyunca hep; önümüze konan seçeneklerden tercihlerde bulunmak durumunda kalıyoruz!

Ev alırken bir uzmana, elbise seçerken bir arkadaşımıza, sebze alırken pazarcıya, evlenirken eşe-dosta çevreye soruyoruz da, vatandaşlık görevimizin en önemli sorumluluklarından biri olan yöneticimizi seçerken ehline müracaat etmeyecek miyiz?

Hele ki bu seçimler içinde önemini hala kavrayamadığımızı düşündüğüm en mühim seçimlerden biri olan bizi yönetecek idarecimizi seçmek konusunda daha da duyarlı ve hassas olmamız lazım değil midir? Muhtarlıktan başlayıp, Cumhurbaşkanlığı seçimine kadar devam eden aday seçimlerinde de her konuda olduğu gibi İslami Kriterleri ve seçme-seçilmenin fıkhına vakıf olmamız üzerimize düşen öncelikli vazifelerdendir!

Vatandaşlık görevlerimiz olan Askerlik görevimiz, Vergi sorumluluğumuz vs. görevlerimizin içinde en önemlisi seçme ve seçilme sorumluluğumuzdur!

Okullarımızda, Vatandaşlık Dersleri içinde “Seçme ve Seçilme Sorumluğumuz” başlıklı konu okutulsaydı; Vatandaşlarımızın isabetli oy vermeleri sağlanmış olurdu. Ve her Siyasi Partide “Ehliyet, Emanet ve Sadakat” ilkeleri doğrultusunda aday çıkarma yarışına girerdi!

https://www.habervakti.com/emanet-ehliyet-liyakat-sadakat-makale,1277.html

Yorumlar (1)
Karadavud78 2 hafta önce
İyi varsın ,! değerli hocam..Abdurrahman Dilipak ve sizin gibi mânevi önderler olmasa ahlaki meseleler daha da yozlaşma içine düşecek maazALLAH...Âile kurumunun başına yine Müslüman Türk'un inancını ozumsememiş bir kişi atanıyor!..Reisin kulağını çeken ustâdlar yok mu!..Tepe takla atması .zararını biz mütedeyyin insanlar görüyor ve yaşıyoruz
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?