banner29

Parkinson hastalığının ilacı nedir? Mirapex nedir?

Dünya genelinde yaygın olarak görülen parkinson hastalığının ilacı nedir? Mirapex nedir? Mirapex'in yan etkileri nelerdir? Mirapex sex ve kumar bağımlılığına mı sebep oluyor? Konu hakkında tüm bilinmeyenler...

Gündem 18.10.2020, 13:41
Parkinson hastalığının ilacı nedir? Mirapex nedir?

Amerikalı doktorlar yaptıkları araştırmada ‘dopamin’ eksikliğinden kaynaklanan Parkinson hastalığının tedavisinde kullanılan ‘Mirapex’ adlı ilacın kumar ve seks bağımlılığı gibi davranış bozukluklarına yol açtığını tespit etti.

Mirapex, Parkinson hastalığının en belirgin özelliği olan titreme nöbetlerini hafifletiyor ve bu nedenle en çok rağbet gören ilaçlardan biri. İlacın yan etkilerinin farkına varan hastaların şikayette bulunmaları üzerine, yetkililer harekete geçti. Doktorlar hastalar üzerinde yaptıkları dopamin testlerinde tuhaf yan etkilere rastladılar. Deneklerin normalin üzerinde yeme içme ve seks yapma isteği içinde olduğu gözlemlendi. Kimi hastalar milyonlarca dolarlık kumar oyunu oynadılar.

Diğer yandan hastalar ilacı kestiklerinde bu alışkanlıkların son bulması doktorları şaşırttı. Amerika’nın en güvenilir sağlık merkezlerinden olan Mayo Clinic’den gelen açıklamada Parkinson hastalarının doktor gözetimi dışındaki dopamin tedavisini kesmeleri tavsiye edildi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?