banner30

banner29

Patriot kurmazsanız S400 alacağız! Komşudan da ABD'ye rest...

Irak, ABD'nin ülkelerine hava savunma sistemi kurmaması halinde Rusya'dan S-300 ya da S-400 alacaklarını duyurdu.

Gündem 05.05.2020, 19:45
Patriot kurmazsanız S400 alacağız! Komşudan da ABD'ye rest...

Irak, hava sahasının güvenliğini güçlendirmek için ABD'nin savunma sistemi kurmaması halinde bunu Rusya'dan S-300 veya S-400 satın alarak gidermek istiyor.

Irak Meclisi Güvenlik ve Savunma Komisyonu Başkanı Muhammed Rıza el-Haydar, Irak resmi haber ajansı (INA) yaptığı açıklamada, "Irak, dış saldırıların önüne geçmek ve hava sahası güvenliğini güçlendirmek için Rusya'dan S-300 veya S-400 satın alma niyetinde." dedi.

Haydar, ülkede askeri üsleri ve askerleri bulunan ABD'nin Irak'a hava savunma sistemi temin etmemesi halinde bu sistemi Rusya'dan satın almaya çalışacaklarını söyledi.

Haydar, Irak hava sahasına yönelik ihlallerin yaşanmaması ve egemenliğinin korunması için Irak'ın hava savunma sistemi kurması gerektiğinin altını çizerek şunları söyledi:

ABD'nin devre dışı olan hava savunma sistemi mevcut. Bunun yanında menzili 20 kilometre olan Rus sistemi de bulunuyor ancak o da devre dışı

Irak'ın Moskova Büyükelçisi Aydar Mansur Hadi, 15 Mayıs 2019'da Moskova'da düzenlediği basın toplantısında, "Irak hükümeti kararını verdi. S-400'leri almak istiyorlar ancak bu konuda henüz bir yol haritası yok." ifadelerini kullanmıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?