banner30

banner29

Pentagon'dan tepki çekecek çıkış!

Pentagon Genel Müfettişi Glenn Fine, terör örgütü DEAŞ'ın, ABD'nin Suriye'nin kuzeyinden çekilmesinden ve Türkiye'nin bölgede Barış Pınarı Harekatı'nı başlatmasından faydalandığını öne sürdü.

Gündem 20.11.2019, 09:49
Pentagon'dan tepki çekecek çıkış!

Pentagon’un Savnma İstihbarat Ajansı’na dayandırılan raporda, “DEAŞ, Suriye içerisindeki olanak ve kaynaklarını yeniden düzenlemek ve yurt dışında saldırı planlama kabiliyetini güçlendirmek için Türkiye’nin saldırısından ve bunu müteakiben ABD askerlerinin sayısının azaltılmasından istifade etti” ifadesine yer verdi.

Pentagon’un 116 sayfalık raporunda, DEAŞ elebaşı Ebubekir el Bağdadi’nin ölümünün “DEAŞ’ın yeniden toparlanma kabileyi üzerinde çok az etkisi olacağı” değerlendirmesi de yer aldı.

ABD Başkanı Donald Trump, Amerikan askerlerini Suriye’nin kuzeyinden çekme kararı vermiş ve Türkiye 9 Ekim’de terör örgütü PKK bağlantılı YPG güçlerine karşı Barış Pınarı Harekâtı’nı başlatmıştı.

TSK’nın Özgür Suriye Ordusu’nun çatı örgütü Suriye Milli Ordusu (SMO) ile giriştiği operasyon, başta ABD olmak üzere dünya genelinde tepkiyle karşılanmıştı.

TRUMP TEPKİLER ÜZERİNE PLANI YUMUŞATTI

ABD Kongre üyeleri, harekât nedeniyle Türkiye’ye yaptırımlar öngören tasarılar hazırlamıştı. Hem Demokratlar hem Cumhuriyetçiler Türkiye karşıtı cephede yer alınca, Başkan Trump çekilme planını yumuşatmıştı.

Trump, ABD askerlerinin bölgede petrol sahalarının korunması için kalacağını belirtmişti. Suriye'den kısmi çekilme tamamlandığında bölgede yaklaşık 600 ABD askerinin kalacağı ifade ediliyor.

Öte yandan, Başkan Trump, mart ayında yaptığı açıklamayla terör örgütü DEAŞ’ın yüzde 100 bitirildiğini dünyaya ilan etmişti.

Yorumlar (1)
Ihsan 1 yıl önce
deaşlıları abd sen hapsaneden serbest bıraktırmadınmı keriz.
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?